26 września 2017 r. grupa 40 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Moniatyczach, uczestniczyła jak co roku w Lubelskim Festiwalu Nauki.
26 września 2017 r. grupa 40 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Moniatyczach wraz z opiekunami: p. E. Zając, p. J. Mróz, p. J. Bełz i p. A. Nocek, uczestniczyła jak co roku w Lubelskim Festiwalu Nauki. Była to już XIV edycja takich spotkań organizowanych przez lubelskie uczelnie, odbywająca się pod hasłem Nauka – między tradycją a współczesnością.
Podzieleni na dwie grupy tematyczne uczniowie uczestniczyli w pokazach, warsztatach i wykładach.
Pierwsza grupa uczestnicząc w spotkaniu Fotonika – lubelska specjalizacja na wydziale chemii UMSC dowiedzieli się, że fotonika to nowa interdyscyplinarna dziedzina nauki i techniki łącząca dokonania optyki, elektroniki i informatyki. Podczas wykładu uczniowie przekonali się, że jest ona wykorzystywana do opracowywania innowacyjnych technologii i urządzeń wykorzystujących promieniowanie elektromagnetyczne oraz do przenoszenia i przetwarzania informacji. Drugie spotkanie w tej grupie przypadło do gustu wszystkim uczniom. Ponieważ, każdy uczestnik warsztatów w stylu decoupage otrzymał prezent- własnoręcznie pomalowaną matrioszkę.
Druga grupa udział w pokazach festiwalowych zaczęła od zajęć Jestem szalonym naukowcem – eksperymenty z ciekłym azotem, które bardzo podobały się uczniom. Zwłaszcza, że oprócz wiadomości teoretycznych jak poznanie najważniejszych właściwości azotu, mogli również uczestniczyć w wykonywanych przez prowadzącą doświadczeniach.
Na następnych zajęciach Eksploracja wirtualnych światów, odbywających się na Politechnice Lubelskiej, uczniowie mogli się przekonać się jak wygląda imersja w cyberprzestrzeni. Zaprezentowane zostały uczniom okulary do wirtualnej rzeczywistości: Oculus Rift DK2 oraz Samsung Gear VR. Dla miłośników wirtualnej rzeczywistości te zajęcia były prawdziwym hitem.
Kolejne warsztaty- Zbadaj wodę którą pijesz – analiza chemiczna jakości wody pitnej bardzo spodobały się uczniom, którzy interesują się chemią, ponieważ mieli okazję wykonywać proste doświadczenia w profesjonalnym laboratorium i posługiwać się sprzętem laboratoryjnym. Uczniowie wykonali analizę wody pitnej (butelkowanej i kranowej) obejmująca określenie podstawowych chemicznych parametrów wody tj. pH, twardości wody, stężenia chlorków. Młodzież samodzielnie mogła zbadać parametry wody różnymi testami: kroplowymi i paskowymi oraz tradycyjnymi metodami analizy miareczkowej.
Następnie już wszyscy razem udali się na małą przekąskę do Mc Donalds’a. Ale to nie był koniec atrakcji tego dnia. Po południu uczestnicy wycieczki udali się na największą w Polsce edukacyjną wystawę budowli z klocków Lego, złożoną z 100 makiet ustawionych na 2000 m2 powierzchni. Uczniowie mogli zobaczyć tam największy na świcie samolot AIR FORCE ONE zbudowany z miliona klocków lego, którego wymiary to 3 metry wysokości i 11m długości. Poza tym ich uwagę zwróciła aleja gwiazd sportu wykonana oczywiście z klocków, w skali 1:1, a byli to: Rafał Sonik, Marcin Gortat, Robert Lewandowski i Agnieszka Radwańska. Uczniowie mogli również podziwiać wiele budowli i postaci m.in. śląską makietę kolejową, stadion Energa i Stocznię Gdańską, fascynujące modele ukazujące budowę ludzkich narządów, świat Star Wars i wiele innych.
Na koniec dnia pełnego wrażeń wszyscy cali i zadowoleni wrócili do domów.
GALERIA >>