22 stycznia 2025

W urzędzie skarbowym już nie opłacisz podatku

Wkrótce punkty kasowe, obsługiwane przez banki w urzędach skarbowych zostaną zlikwidowane. Zapłacić podatek lub odebrać nadpłatę będzie można na poczcie.

Reklamy

Od 1 lutego 2021 r. lub 15 marca 2021 r. (w zależności od urzędu) podatnicy nie będą już mogli zrealizować opłat na rzecz urzędu skarbowego w punktach kasowych, obsługiwanych przez banki w urzędach skarbowych. Zostaną one zlikwidowane.

Izba Administracji Skarbowej w Lublinie 28 stycznia 2021 r. zawarła umowę z Pocztą Polską, której przedmiotem jest prowadzenia obsługi kasowej urzędów skarbowych województwa lubelskiego. Do tej pory taką obsługę prowadziły w siedzibie urzędów banki. W okienku kasowym można było zapłacić podatek lub odebrać nadpłatę. Teraz bankowe kasy przestaną funkcjonować w urzędach, a bezprowizyjnie będzie można odebrać pieniądze z nadpłaty podatku we wskazanych oddziałach Poczty Polskiej.

Reklamy

– Coraz mniej naszych klientów korzystało z kas bankowych, ulokowanych w urzędach skarbowych. Z roku na rok liczba, dokonywanych tam wpłat zmniejszała się o kilkanaście procent. Z tego powodu zdecydowaliśmy się zaprzestać obsługi kasowej w siedzibie urzędów. Wpisuje się to w nasze działania, w których staramy się zachęcać podatników do załatwiania jak największej ilości spraw online. Już teraz zdecydowana większość osób reguluje swoje zobowiązania przelewem elektronicznym, a ponad 85% zeznań podatkowych trafia do nas w formie elektronicznej – mówi Michał Deruś, rzecznik prasowy  Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Obsługą kasową, prowadzoną przez Pocztę Polską, zostały objęte wyłącznie wypłaty gotówkowe z tytułu nadpłat i zwrotów podatku, opłat i niepodatkowych należności budżetowych, w tym wpłaconych gotówką zabezpieczeń akcyzowych. Wypłaty te nie będą objęte prowizją. Na poczcie czy w banku można oczywiście nadal zapłacić należności podatkowe, ale opłaty za takie transakcje są regulowane przez instytucje, w których dokonywana jest płatność.

Reklamy

Zdecydowana większość podatników wybiera inne sposoby zwrotu nadpłat z urzędu skarbowego – na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym.

Żeby odebrać nadpłatę w Punkcie Obsługi Kasowej, należy wskazać w zeznaniu podatkowym żądanie zwrotu nadpłaty w kasie lub złożyć pismo z takim żądaniem. W przypadku wątpliwości co do formy zwrotu, nadpłata zostanie zwrócona na rachunek bankowy podatnika (o ile urząd skarbowy ma o nim wiedzę) lub przekazem pocztowym.

Realizacja nadpłat i zwrotów następować będzie w dni robocze, tj. od poniedziałku do piątku z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy, w godzinach pracy Punktu Obsługi Kasowej (POK), ale nie dowolnie. Pieniądze ze zwrotu podatku będzie można odebrać po uprzednim zawiadomieniu osoby przez urząd skarbowy, w terminie 14 dni od wyznaczonej daty. Przed dokonaniem wypłaty pracownik POK sprawdzi tożsamość osoby uprawnionej do odbioru nadpłaty.

Najwcześniej, bo od 1 lutego 2021 r. obsługa kasowa poza budynkiem urzędu skarbowego jest świadczona dla urzędów skarbowych w: Białej Podlaskiej, Biłgoraju, Janowie Lubelskim, Kraśniku, Lubartowie, Łukowie, Opolu Lubelskim, Puławach, Rykach, Tomaszowie Lubelskim i Zamościu.

Od 15 marca 2021 r. obsługa kasowa poza budynkiem urzędu skarbowego będzie świadczona dla Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie w punkcie kasowym w Urzędzie Pocztowym przy ul. J. Piłsudskiego 7.

W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się ze swoim urzędem skarbowym, np. telefonicznie. Jeśli jednak istnieje konieczność osobistej wizyty, należy pamiętam o wcześniejszym jej umówieniu, co pozwali szybko i komfortowo załatwić sprawę lub uzyskać potrzebną informację – bez kolejek i z zachowaniem środków bezpieczeństwa.

Najwygodniejszym sposobem umówienia wizyty w urzędzie skarbowym jest skorzystanie z :

  • z elektronicznego formularza dostępnego na stronie podatki.gov.pl lub na stronie swojego urzędu skarbowego;
  • przeprowadzenie rozmowy telefonicznej z urzędnikiem, który tej czynności dokona za nas – numery telefonów można sprawdzić na stronie internetowej swojego urzędu skarbowego.

(Izba Administracji Skarbowej w Lublinie)


Zobacz też:

Wypadek w Brodzicy – ZDJĘCIA

Wypadek w Brodzicy – ZDJĘCIA


LubieHrubie na Twitterze