2 listopada 2024

Wycieczka KGW w Szpikołosach (ZDJĘCIA)

Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Szpikołosach postanowiły dowiedzieć się więcej o Ziemi Hrubieszowskiej i wyruszyły w teren. Oprawę krajoznawczo-turystyczną zapewnił Gminny Ośrodek Kultury w Wołajowicach.

Reklamy

Koło Gospodyń Wiejskich Szpikołosy w Hrubieszowie i okolicach – tym razem turystycznie
Kierunek południe

­

Wycieczkę rozpoczęliśmy od spaceru po śródmieściu, wzdłuż miejsc związanych m.in. z: Wiktorem Zinem, Stanisławem Staszicem, Henrykiem Dobrzańskim „Hubalem”, Aleksandrem Głowackim „Bolesławem Prusem”, zwracając uwagę na dworek Du Chateau, cerkiew prawosławną i kościół podominikański.

Reklamy

A później w teren. Gródek, gdzie z tarasu i wieży widokowej oglądaliśmy panoramę „Królewskiego Kąta”. Czumów zachwycił pałacykiem z Izbą Regionalną i miejscem pamięci prof. Wiktora Zina. W Ślipczu obejrzeliśmy piękny acz niebezpieczny przełom Bugu. W Cichobórzu, zwróciliśmy uwagę na mogiłę Żydów, którzy zginęli podczas marszu śmierci w grudniu 1939 roku z rąk Niemców.

Następnie Kryłów-Kolonia słynąca ze źródełka, mającego dawniej moc uzdrawiania, tutaj duże zainteresowanie wzbudził „doktor” wilk, który pod okiem św. Mikołaja leczy bezpłodne kobiety.

Reklamy

W Kryłowie, dawnym miasteczku przeszliśmy od razu na wyspę, na której zachowały się ruiny średniowiecznego zamku. Dużą atrakcją było zejście na stały ląd wiszącą kładką. Ciekawie wygląda także brama pałacowa z domkiem odźwiernego.

Przy wjeździe do Gołębia naszą uwagę skierowaliśmy na wielką tubę akustyczną. Niektórzy sprawdzali czy rzeczywiście można w niej słuchać odgłosów przyrody.

Zwiedzanie Dołhobyczowa rozpoczęliśmy od zapoznania się z historią pałacu, przebudowanego w XIX wieku przez Antonio Corazziego, włoskiego architekta, autora m.in. Teatru Wielkiego w Warszawie. Później spacer wokół świątyni z wieżą kościoła Mariackiego i do cerkwi. Byliśmy wewnątrz. Podziwialiśmy, wprawdzie nie zabytkowy, ale piękny ikonostas.

I nawrót do domu. Ale to nie znaczyło końca wycieczki. Przejechaliśmy przez Amerykę (ruch bezwizowy) i dotarliśmy do Masłomęcza, starożytnej stolicy regionu. Tutaj zwiedziliśmy skansen Wioska Gotów. „Powrót do przeszłości” zakończył jednocześnie naszą wędrówkę po południowej części powiatu hrubieszowskiego, ale ze względów czasowych w wersji skróconej.

­

Jacek Fuchs

przewodnik turystyczny

Gminny Ośrodek Kultury w Wołajowicach

(fot. Jacek Fuchs)


Zobacz też:

Młoda matka z powiatu hrubieszowskiego prosi o pomoc!

Młoda matka z powiatu hrubieszowskiego prosi o pomoc!

LubieHrubie na Instagramie