W Lubelskiem podmioty turystyczne odebrały 136,5 tys. płatności bonem turystycznym na kwotę przeszło 60 mln złotych. W całej Polsce kwota transakcji przekroczyła 2,4 mld złotych.
Na 223,2 tys. bonów, które przygotowano w regionie, rodzice aktywowali ponad 176 tysięcy. Suma płatności przy ich użyciu, dokonanych przez mieszkańców woj. lubelskiego, przekroczyła 115 mln złotych.
W Lubelskiem podmioty turystyczne do tej pory odebrały 136,5 tys. płatności, w łącznej wysokości 60,4 mln złotych.
Rodzice, którzy nie wykorzystali bonu, mogą to zrobić do końca września 2022 roku.
Rodzice dzieci urodzonych w ostatnich miesiącach ubiegłego roku (październik – grudzień) także mogą wykorzystać bon turystyczny, mimo że wniosek o 500+ złożyli po 31 grudnia 2021 roku. Ważne, żeby zrobili to w ciągu trzech miesięcy od narodzin.
Zgodnie z przepisami rodzice mają trzy miesiące na złożenie wniosku o 500+, licząc od dnia urodzenia dziecka. Oznacza to, że opiekunowie, którzy złożyli wniosek na początku 2022 r., na dziecko urodzone w 2021 r., też mogą liczyć na bon. Dla przykładu: pani Maria urodziła dziecko w listopadzie i wystąpiła o 500+ do ZUS w styczniu 2022 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał świadczenie od listopada i tym samym mama może skorzystać także z bonu turystycznego.
Bon turystyczny mogą aktywować rodzice i opiekunowie, na których jest przyznane świadczenie „500+”. Zrobią to tylko na PUE ZUS. Po aktywacji rodzic otrzymuje kod, który podaje się podczas płatności. Każda transakcja jest potwierdzana jednorazowym kodem, który jest wysyłany SMS-em.
Jeżeli rodzić albo opiekun nie ma na swoim profilu PUE zakładki z bonem turystycznym, powinien zgłosić się do Polskiej Organizacji Turystycznej.
Na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy „Rodzina 500+”, przypada bon w kwocie 500 złotych. W przypadku np. dwójki dzieci, wartość bonu to 1000 złotych. Natomiast na dziecko z niepełnosprawnością, którą potwierdza odpowiednie orzeczenie, bon wynosi 1000 złotych. Bon turystyczny otrzyma także dziecko, którego rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i z tego powodu nie przysługuje im „500+”.
(info, grafika: ZUS Lublin / Karol Jagielski)