23 grudnia 2024

Branża turystyczna skorzysta na szkoleniach

W województwie lubelskim w ramach projektu "Turystyka – wspólna sprawa" powstało już sześć grup partnerskich, realizujących pomysły na nowoczesne produkty turystyczne w formule sieciowej. Dzięki temu turysta może oczekiwać ciekawej i kompleksowej oferty, która pozwoli mu na dłużej zatrzymać się w Lubelskiem.

Reklamy

W grudniu członkowie grup partnerskich podpisali oficjalne porozumienia o współpracy. – Dzięki podpisanym porozumieniom grupy partnerskie zyskają nowe możliwości rozwoju własnych produktów turystycznych, ponieważ każda z grup będzie mogła skorzystać ze wsparcia promocyjnego w ramach projektu "Turystyka – wspólna sprawa". Przede wszystkim członkowie grup partnerskich mają szansę uczestniczyć w szkoleniach i doradztwie, dofinansowanych nawet w 80 procentach z Europejskiego Funduszu Społecznego. – powiedział Wiesław Czerniec – lubelski koordynator projektu.

Szkolenia w ramach projektu "Turystyka – wspólna sprawa" wspomogą skuteczną realizację pomysłów na produkty turystyczne. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się m.in. jak tworzyć, kształtować i udoskonalać lokalne produkty turystyczne w formule sieciowej oraz zdobędą wiedzę w zakresie takich tematów jak np.: "Źródła finansowania projektów turystycznych" czy "Promocja własnego (sieciowego) produktu turystycznego". Szkolenia dotyczące "Zarządzania turystyką" są przeznaczone dla kadry zarządzającej oraz dla pracowników przedsiębiorstw i organizacji turystycznych. Uczestnicy tych szkoleń będą mieli okazję dowiedzieć się m.in. jak podnosić poziom konkurencyjności przedsiębiorstw turystycznych. "Szkolenia Językowe" z kolei przeznaczone są dla kadry zarządzającej i pracowników firm turystycznych. Do wyboru są cztery języki: angielski, niemiecki, rosyjski i francuski. Dzięki wiedzy zdobytej podczas szkoleń stworzone produkty turystyczne, mają szansę stać się ofertami na europejskim poziomie.

Reklamy

W województwie lubelskim działa sześć grup partnerskich, w pracach których udział biorą małe i średnie firmy turystyczne, samorządy oraz organizacje pozarządowe. Dzięki współpracy wielu podmiotów, które do tej pory działały osobno, udało się stworzyć ciekawe propozycje produktów turystycznych, które pomogą przyciągnąć więcej turystów do Lubelskiego.

"Tylko Lublin" to nazwa grupy partnerskiej, która będzie tworzyć produkt turystyczny, promujący Lublin i jego atrakcje. Celem grupy jest stworzenie silnej oferty turystycznej, która byłaby atrakcyjna dla turystów i przedłużała ich pobyt w Lublinie. Grupa zajmie się promowaniem miasta, czerpiąc zarówno z dziedzictwa historycznego i kulturowego, jak też tradycji regionalnej kuchni. „Tylko Lublin” będzie przyciągać osoby zainteresowane turystyką aktywną i kulturową.

Reklamy

Grupa partnerska "W krainie lessowych wąwozów" będzie tworzyć produkty turystyczne, promujące region Nałęczowa, Puław oraz Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Głównym celem podjętej współpracy jest uaktywnienie turystyczne tego terenu, ściągnięcie turystów i wydłużenie ich pobytu oraz ogólny rozwój infrastruktury i świadczonych usług.

Celem działania grupy partnerskiej "Barwy i Smaki Doliny Krzny i Bugu" jest tworzenie produktów turystycznych, promujących Białą Podlaską i powiat bialski. Grupa zdecydowała się tworzyć regionalny produkt turystyczny "Barwy i Smaki Doliny Krzny i Bugu" oraz produkty lokalne takie jak: "Arab na Kresach", "Śladami Radziwiłłów", "Taborami Kmicica" oraz "Kocioł Nadbużański". Budując ofertę, uczestnicy grupy chcą wykorzystać potencjał przyrodniczy regionu oraz odwoływać się do zmysłów smaku i wzroku swoich gości. W przyszłości zamierzają również zawiązać Lokalną Organizację Turystyczną.

W ramach grupy partnerskiej "Zamość, Roztocze i Ty" turyści będą mogli skorzystać z takich produktów turystycznych jak: "Zamość Miasto Idealne", "Szlaki i Smaki Roztocza", "Na Szlaku UNESCO", "Bogactwo w Różnorodność-Pogranicze". Goście odwiedzający Zamość i Roztocze będą mieli okazję wziąć udział w spływach kajakowych, kilkudniowych rajdach konnych, rajdach rowerowych oraz wędrówkach pieszych. W okresie zimowym szlaki rowerowe i piesze zamienią się w trasy narciarstwa biegowego. Istnieją również plany uruchomienia stoku narciarskiego. Uzupełnieniem oferty będzie pakiet usług świadczonych przez OSIR Zamość, posiadający nowy basen z kompleksem odnowy biologicznej i mini parkiem rozrywki wodnej. W ramach "Zamość, Roztocze i Ty" turyści będą mieli również możliwość odbycia weekendowego wyjazdu do Lwowa.

Grupa partnerska "Leśny Skarbiec" z Janowa Lubelskiego będzie promować produkt turystyczny, w ramach którego turysta będzie miał okazję podziwiać piękno janowskich lasów zarówno z perspektywy wędrowca, rowerzysty, kajakarza, narciarza biegowego, jak i uczestnika przejażdżek pojazdem terenowym. Uzupełnieniem produktu turystycznego będzie oferta ośrodków działających bezpośrednio w sąsiedztwie Zalewu Janowskiego. Baza noclegowa oferuje miejsca noclegowe o różnym standardzie, przeznaczone na każdą turystyczną kieszeń. Wzbogaceniem oferty będą warsztaty garncarskie oraz możliwość uczestniczenia w cyklicznych imprezach plenerowych, takich jak np. "Gryczaki".

"Zapomniane Polesie, Niezapomniane Wrażenia…" to nazwa grupy partnerskiej działającej we Włodawie, Okunince i okolicach. Oferta przeznaczona będzie dla osób preferujących aktywny wypoczynek na łonie przyrody. Turyści będą mogli pływać kajakami po Bugu, wędrować pieszo wzdłuż rzeki, odbywać przejażdżki konne i rajdy rowerowe. Uzupełnieniem produktu będzie szlak cerkwi unickich i prawosławnych oraz możliwość degustacji potraw kuchni regionalnej.

***
Projekt objęty patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego.
Projekt objęty patronatem Wojewody Lubelskiego.
* * *
Partnerzy projektu "Turystyka – wspólna sprawa" w województwie lubelskim: Lokalna Organizacja Turystyczna "Ziemia Nałęczowska", Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna, Europejskie Centrum Integracji i Współpracy Samorządowej „DOM EUROPY”, Związek Transgraniczny Euroregion Bug, Lokalna Organizacja Turystyczna "Zamość i Roztocze".

Więcej informacji:
www.tws.org.pl >>