22 stycznia 2025

Carnaval Sztuk-Mistrzów

Lublin

Reklamy

Już 19 sierpnia rusza magiczny i jedyny w Polsce Carnaval Sztuk-Mistrzów. Przyjedź do Lublina i przekonaj się, czym jest nowy cyrk i sztuka alternatywna. Nie przegap pokazów urban highline czyli chodzenia po taśmach rozciągniętych nad uliczkami Starego Miasta, widowiskowych pokazów linochodów, performerów, kuglarzy i buskerów.

Carnaval Sztuk-Mistrzów to czas odnowy i zniesienia wszelkich norm czy konwenansów. Lublin, jak na miasto inspiracji przystało, wypełnią światowej sławy reprezentanci sztuki alternatywnej oraz eksperymentalnej. Artyści z Polski i Europy serdecznie zapraszają na unikalne, czterodniowe święto teatru i nowego cyrku, które odbędzie się od 19 do 22 sierpnia. Carnaval to gwarancja niepowtarzalnych pokazów artystycznych oraz ekscytujących popisów akrobatycznych. Niezapomnianych wrażeń dostarczą Cirque Baroque, przedstawiciele nowego cyrku prosto z Francji, którzy w zaskakujący sposób łączą kostiumy, scenografię i niebanalną muzykę. Wystąpi również Burnt Out Punks czyli światowej sławy, niekonwencjonalna szwedzka grupa teatralna. Ich szalone popisy akrobatyczne wzmacnia punkowa muzyka. Podczas Carnavalu Sztuk-Mistrzów wystąpią również: żeński kabaret fireshow Mamadoo, oryginalny zespół muzyczny Paramo Cero, niepospolita grupa Skate Naked, urokliwy duet Intrika oraz wiele innych gwiazd.

Reklamy

Dużą atrakcją będzie niewątpliwie nocne czytanie „Sztukmistrza z Lublina” Isaaca Bashevisa Singera, które odbędzie się 20 sierpnia na dziedzińcu Archiwum Państwowego. W lektorów wcielą się wybitni i znani polscy aktorzy: Magdalena Warzecha, Krzysztof Wakuliński, Anna Gajewska, Mariusz Bonaszewski, Łukasz Lewandowski. Skrzypka Szmula zagra Krzesimir Dębski. Nocne czytanie „Sztukmistrza z Lublina” wyreżyserował Janusz Opryński.

Reklamy

W ramach lubelskiej imprezy odbędą się również otwarte warsztaty kuglarskie, podczas których każda z chętnych osób będzie mogła poznać tajniki sztuk zręcznościowych w tym żonglerki. Carnaval Sztuk-Mistrzów to również widowiskowy pochód Wielkiej Parady Kuglarskiej, gry, zabawy, konkursy w ramach Igrzysk Kuglarskich, a także liczne występy buskerów w tym Urban Highline czyli odważni śmiałkowie chodzący po taśmach rozciągniętych nad uliczkami Starego Miasta.

Szczegółowy program na stronie:
http://sztukmistrze.eu/#/program/

***

Carnaval Sztuk-Mistrzów – przyjmij zaproszenie na magiczny weekend w Lublinie!

Już od 19 do 22 sierpnia przyjedź na Carnaval Sztuk-Mistrzów i spędź niepowtarzalne chwile w mieście inspiracji. Poznaj Lublin, jakiego nie znałeś!

Lublin to najważniejszy ośrodek życia kulturalnego we wschodniej części naszego kraju. Od wielu lat organizuje cieszące się renomą międzynarodowe festiwale filmowe, teatralne i muzyczne. W tegorocznym kalendarzu imprezowym miasta pojawi się czterodniowe święto nowego cyrku i sztuki alternatywnej czyli Carnaval Sztuk-Mistrzów.

Stare Miasto przepełnione artystami

Podczas wakacyjnej wycieczki do Lublina nie można przegapić wydarzenia, jakim jest Carnaval Sztuk-Mistrzów. Już od 19 do 22 sierpnia to magiczne miasto zaprasza na niepowtarzalne i jedyne w Polsce pokazy nowego cyrku. Niezwykłe, żywiołowe występy buskerów czy Gala Fire Show odbędą się na ulicach Starego Miasta. Tak pięknie położoną starówką może poszczycić się niewiele miast w Polsce.

To właśnie w Lublinie zachował się średniowieczny, przestrzenny układ ulic oraz bogato zdobione, wiekowe kamienice, zachwycające swoją autentycznością. Stare Miasto kryje w sobie wiele zabytków architektury z różnych epok. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na bogato zdobioną, renesansową kamienicę Konopniców przy Rynku 12 czy kamienicę Lubomelskich przy Rynku 8.

Nowy cyrk na Placu Litewskim i Placu Zamkowym

Na Placu Litewskim oraz na błoniach pod lubelskim zamkiem, centralnych miejscach Lublina, na których odbywają się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i oficjalne ceremonie państwowe, już niedługo stanie Klanzowe Miasteczko Zabaw Niezwykłych.
To właśnie tutaj dzieci i młodzież poprzez zabawę, ruch, taniec czy pantomimę nauczą się, jak rozwijać swoją kreatywność, wyobraźnię i jak trenować inteligencję emocjonalną oraz społeczną. Plac Litewski to miejsce wyjątkowe dla Lublina. Według tradycji to właśnie tutaj stacjonowała szlachta podczas obrad sejmu, które zakończyły się podpisaniem słynnej unii polsko-litewskiej. Plac ma niezwykle ciekawą i bogatą przeszłość. Znajdował się tu kościół Bonifratrów, w którym za czasów carskich odbywały się musztry. W miejscu obecnej fontanny stała cerkiew prawosławna, którą rozebrano w 1925 r.

W ramach Carnavalu Sztuk-Mistrzów na Placu Zamkowym wystąpią też jedne z najbardziej znanych i cenionych grup reprezentujących nurt nowego cyrku czyli Cirque Baroque oraz Burnt Out Punks. Artyści ci w zaskakujący sposób łączą kostiumy, scenografię i niebanalną muzykę. Plac Zamkowy to miejsce szczególne. To właśnie tutaj rozpościerała się dzielnica żydowska, a swoje domy budowali najbogatsi mieszkańcy. Obecnie Plac Zamkowy, mający kształt Oka Cadyka (Widzącego z Lublina), znany jest z organizacji różnego rodzaju wydarzeń oraz imprez kulturalnych. W tym roku odbędzie się tu również Carnaval Sztuk-Mistrzów, który ożywi przestrzeń całego Starego Miasta: ulicę Grodzką, Rynek, Plac Rybny, Plac po Farze.

Weekendowy wyjazd na Carnaval do Lublina to doskonała okazja, żeby poznać nowe, nieznane oblicze tego miasta, które cieszyło się szczególnym, królewskim zainteresowaniem i opieką samego Władysława Jagiełły. Każdy znajdzie tutaj dla siebie coś wyjątkowego. Podczas wakacyjnego pobytu w Lublinie trzeba pamiętać o zobaczeniu średniowiecznej kaplicy Trójcy Świętej na lubelskim Zamku, czternastowiecznej kamienno-ceglanej Bramie Krakowskiej, neogotyckiej Wieży Trynitarskiej czy Państwowym Muzeum na Majdanku. W dokładnym poznaniu miasta z całą pewnością pomogą specjalne szlaki turystyczne, które ułatwią tematyczne zwiedzanie Lublina: Jagielloński Szlak Unii Lubelskiej, Szlak Pamięci Żydów Lubelskich, Szlak Wielokulturowy czy Szlak Znanych Lublinian.

Lublin miasto inspiracji.
Serdecznie zapraszamy!