22 listopada 2024

Dla dzieci w każdym wieku – Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie!

Wczoraj rozpoczął się Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie, festiwal który oferuje rozrywkę dla osób w każdym wieku. Pełne ekspresji, wesołe przedstawienia uliczne, Miasteczko Zabaw Niezwykłych obok Centrum Kultury, świetlne iluminacje Starego Miasta i Zamku to tylko niektóre z wydarzeń, które zachwycą dzieci.

Reklamy


Warto pamiętać o kilku zasadach aby nasi milusińscy mogli dobrze bawić się podczas Carnavalu Sztukmistrzów 2016.

1. Pilnujcie swoich pociech i zwracajcie uwagę na inne dzieci. Lublin podczas Carnavalu jest bardzo zatłoczonym miejscem i zdarzają się zagubienia.

Reklamy

2. Przedstawienia Nowego Cyrku prezentowane na Carnavale Sztukmistrzów to często przedstawienia ambitne z kręgu sztuki wysokiej poruszające tematy trudne i kontrowersyjne. Z drugiej strony większość artystów mimo poruszania tematów trudnych stara się dostosowywać język do dzieci w myśl zasady że nie ma tematów, o których nie powinno się z dziećmi rozmawiać (szczególnie w sferze cyrku i przedstawień ulicznych). Forma i treść przedstawienia może być niekiedy trudna również z powodu różnic kulturowych. Dlatego prosimy zapoznawać się opisem i filmem danego artysty oraz na ile to możliwe samemu oceniać czy Państwa pociecha jest gotowa na ten konkretny spektakl. Niestety rok rocznie zdarzają się rodzice wychodzący w trakcie z dziećmi tracąc przedstawienie i pieniądze wydane na bilet…


Waszym dzieciom z pewnością spodobają się:

Reklamy


Igrachka Plachko

Pokaz uliczny, który składa się z trzech części: w części pierwszej, publiczność wprowadzona zostaje w stan relaksu i zachęcana jest do tego, aby z ciekawością wkroczyć w świat cyrku. Nad głowami delikatnie unoszą się bańki mydlane, podziwiamy piękne figury akrobatyczne
w połączeniu z żonglerką. Druga część jest interaktywna, z udziałem ochotników z widowni. W dynamicznej części trzeciej zobaczymy jazdę na najbardziej niebezpiecznym monocyklu na świecie.


Zig Zag Circo

Dwóch żonglerów spóźnia się na swój występ. Zaczynają składać scenografię, organizować wszystkie elementy, kostiumy oraz makijaż na scenie, wchodząc w interakcję z dziećmi i dorosłymi. Ich konflikty, sukcesy i frustracje ujawniają się podczas zaskakujących układów żonglerskich, które rozbawią i zachęcą każdego do uczestnictwa. Diabolo, piłki, maczugi oraz pochodnie stają się głównymi bohaterami tej wielkiej wspólnej przygody.


Compagnie du fil a retordeTEXTET’emm?le pas !(Nie plącz się) 

La Cie du Fil ? Rétordre to kameralna burleska, gdzie wśród kiczowatego wystroju trącącego myszką poznajemy dwóch bohaterów. Jak zapomnieć o sobie i nieść pomoc, jak współpracować aby wspólnie zrobić to czego nie uda się w pojedynkę? Przedstawienie z morałem, energią i mnóstwem humoru.


Luigi Ciotta Tutti in Valigia (Wszystko w Walizce) 

Walizki w walizkach w środku jeszcze inne walizki. Luigi Ciotta przenosi nas w czasie do lat 30-tych, gdzie towarzyszymy bagażowemu w hotelu pełnym gości i zbyt wielu walizek. Muzyka wtóruje naszemu zacnemu bohaterowi w jego zmaganiach z wszechogarniającymi siłami chaosu. Spektakl łączy elementy teatru, klaunady i sztuczek cyrkowych. 


Andrea Menozzi, Co Ciorabile “O.. jak orzeszek”

“O jak…Orzeszek”, to przedstawienie jednego aktora, który zaskakuje prostymi jednak bardzo efektownymi trickami. Żonglerka i subtelny humor budują ironiczną wizję codzienności
i ludzkiej natury. Oglądamy odrębny wszechświat stworzony przy pomocy ciała artysty.


3. Rekomendacje odnośnie wieku są naszymi subiektywnymi ocenami. Opierają się na kilku przesłankach takich jak znajomość tematyki poruszanej przez artystów, formy przedstawienia, wiedzy o artyście i jego dotychczasowym dorobku, rozmów z artystą, prezentacji danego show na innych festiwalach oraz na podstawie obserwacji dziecięcej publiczności podczas kilku lat realizacji Carnavalu.

4. Rekomendacje uwzględniają również (w przypadku spektakli zamkniętych) specyfikę takich miejsc jak namiot cyrkowy czy Teatr Stary (ciemne pomieszczenia, duża ilość osób). Wychodzenie z dzieckiem w trakcie show np. w namiocie cyrkowym jest zazwyczaj utrudnione, często przeszkadza również pozostałym widzom jak i samemu artyście.

5. Podczas spektakli ulicznych dzieci są często najlepszymi widzami, najżywiej reagującymi, najbardziej bezpośrednimi i otwartymi w kontakcie z artystą co sprawia że są pożądane w pierwszych rzędach (są to również jedyne możliwe dla nich rzędy). Wszyscy dorośli przepuszczajcie dzieci do przodu! Dobrą praktyką jest również przychodzenie na dane przedstawienie kilka-kilkanaście minut wcześniej i zajmowanie sobie dobrego miejsca. Spóźnienie się na przedstawienie uliczne właściwie uniemożliwia obejrzenie go w komfortowych warunkach.

6. Od starożytności wiadomo że najlepszą metodą wychowania jest dawanie przykładu. Chcecie aby wasze dzieci dobrze się bawiły i angażowały w zabawę – pokażcie im, że sami się dobrze bawicie i angażujecie.


Od godziny 16:00 zapraszamy dzieci i rodziców do Klanzowego Miasteczka Zabaw Niezwykłych na Placu obok Centrum Kultury, a w razie deszczu w środku budynku CK.

 

Organizatorzy
Warsztaty Kultury w Lublinie
Gmina Lublin

Instytucje wspierające
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Instytut Francuski (Institut Français de Pologne)

 

fot. mat. Kancelaria Prezydenta Miasta Lublin – Marketing Miasta