22 grudnia 2024

Finał V edycji Konkursu Recytatorskiego ZIEMIA HRUBIESZOWSKA W POEZJI I PROZIE

„Czasie, czasie – ulatasz, ulatasz!
Smucisz, cieszysz, tworzysz,
kruszysz w miał…
Przeszły lata, przejdą jeszcze lata –
będzie śpiew twój ludziom
dalej brzmiał”

Stanisław Ciesielczuk – Piosenka o czasie (fragm.)

Reklamy

W dniu 15 maja 2006. odbył się finał V edycji Konkursu Recytatorskiego ZIEMIA HRUBIESZOWSKA W POEZJI I PROZIE zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Hrubieszowie, przy współpracy z Muzeum im. ks. Stanisława Staszica i wsparciu Burmistrza Miasta Hrubieszowa.

Konkurs ten organizowany jest od roku 2000. Jego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna. Cele tego przedsięwzięcia to ukazanie historii i piękna „małej Ojczyzny” oraz stworzenie warunków do szerszego zaprezentowania poezji i prozy twórców związanych z Hrubieszowszczyzną. Tegoroczna edycja poświęcona była pamięci Stanisława Ciesielczuka – hrubieszowskiego poety okresu międzywojnia, członka literackiej grupy „Kwadryga”. Recytatorzy spotkali się w gościnnych murach dworku Du Chateau, w których od kilku miesięcy czuć nowego ducha. Pracownicy Muzeum im. ks. St. Staszica odnowili sale wystawowe i nadali im stylowy charakter.

Reklamy

Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas IV – VI szkół podstawowych, gimnazjaliści, uczniowie szkół średnich oraz wychowankowie Zespołu Szkół nr 5 w Hrubieszowie i uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z powiatu hrubieszowskiego.

W przesłuchaniach finałowych uczestniczyły 32 osoby. Komisja w składzie: Edyta Dobosz – Maciuk, Jolanta Głowacz, Bożena Szwed, po wnikliwej analizie wszystkich prezentacji nagrodziła Annę Matuszyńską, Barbarę Szpakowską i Barbarę Szwiec. Wyróżnienia otrzymali: Karolina Balicka, Weronika Czarnota, Sylwia Dziekan, Brygida Majewska, Kamil Tołoczko i Karolina Wiśniewska.

Reklamy

Wszyscy uczestnicy przesłuchań finałowych konkursu otrzymali pamiątkowe podziękowania. Wręczenie nagród i wyróżnień oraz prezentacja laureatów odbędzie się w dniu 2 czerwca podczas sesji naukowej poświęconej 100 rocznicy urodzin Stanisława Ciesielczuka.

B.S.

zobacz zdjęcia >>