23 grudnia 2024

Gmina Horodło: Dożynki Parafialno – Gminne w Łuszkowie

25 sierpnia 2013 roku, w Łuszkowie odbyły się dożynki parafialno – gminne. Starostami dożynek byli pani Beata Małecka z Łuszkowa i pan Marek Lawiński z Zosina.

Reklamy

Podsumowano konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. W konkursie wzięło udział dziesięć wieńców z następujących miejscowości: Horodła, Hrebennego, Lisek, Kopyłowa, Poraja, Matcza, Strzyżowa, Rogalina, Łuszkowa i Zosina. W kategorii wieńców współczesnych wygrał wieniec z Lisek, w kategorii wieńców tradycyjnych pierwsze miejsce zajął wieniec z miejscowości Poraj. Wieńce te będą brać udział w dożynkach powiatowych, które odbędą się 1 września 2013 roku w Jarosławcu (gmina Uchanie).

Około godziny 10.30 orszak złożony z dziesięciu monumentalnych wieńców ruszył pod ołtarz zlokalizowany przy lokalnej, zabytkowej świetlicy. Po Mszy św. ksiądz Karol Stolarczyk wygłosił kazanie nawołujące wiernych, a zwłaszcza lokalne władze, do wdzięczności za pracę rolników. W tym też duchu nastąpiło przekazanie chleba dożynkowego na ręce wójta gminy Horodło, pana Krzysztofa Bożka, jako gospodarza dożynek oraz poświęcenie wieńców. Przed niezwykle trudnym zadaniem stanęła komisja oceniająca dożynkowe wieńce. Prace poszczególnych sołectw były tak godne, że nie obyło się bez przydzielenia nagród ex aequo. Ogłoszenie wyników konkursu na najładniejszy wieniec odbyło się po kilku godzinach, które umiliły występy zespołów wokalnych „Wesołe Nutki” z Horodła i „Kopyłowianie” z Kopyłowa, a także sztuka teatralna „Wesele Kresowe”. Około godziny 16.00 ogłoszono wyniki konkursu. Komisja oceniała w dwóch kategoriach: na najładniejszy wieniec tradycyjny oraz najładniejszy wieniec współczesny.

Reklamy

Wśród wieńców tradycyjnych najlepszymi okazały się:

  1. Poraj
  2. Hrebenne
  3. Zosin

Wśród wieńców współczesnych pierwsze trzy miejsca przypadły sołectwom:

Reklamy
  1. Liski
  2. Kopyłów
  3. Strzyżów

Po ogłoszeniu wyników konkursu zebrani bawili się do późnej nocy przy muzyce zespołów „Sami Swoi” z Kopyłowa, „Nadbużanie”, „Ana” i „Horodlacy”. Około godziny dwudziestej bardziej spragnieni zabawy mogli bawić się dzięki zespołowi „SI QUEST”.

Tegoroczne święto plonów w Łuszkowie obecnością swą zaszczycili: Leszek Czerwonka, wicestarosta hrubieszowski, major Marek Wrona, komendant Placówki Straży Granicznej w Horodle, dyrektorzy szkół w Horodle i Strzyżowie, panie Elżbieta Kuczyńska i Elżbieta Denys oraz radni Rady Gminy.

 

Info i fot. GOK Horodło