22 grudnia 2024

Gorzki smak kawioru [ZDJĘCIA]

Prawie 120 kg czarnego kawioru zatrzymali na granicy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej. To kawior pochodzący z zagrożonego wyginięciem jesiotra syberyjskiego – chronionego gatunku wpisanego na listę CITES.

Reklamy

Na przejściu granicznym w Hrebennem, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej poddali szczegółowej rewizji samochód osobowy, którym podróżował do Polski mieszkaniec Ukrainy. W pojeździe znajdowało się blisko 300 słoiczków i metalowych puszek z kawiorem, które zawierały łącznie aż 117,5 kg czarnego przysmaku. 

Odprawa nie była możliwa – brak zezwoleń CITES

Reklamy

Podróżny zgłosił towar przy kontroli celnej i chciał dokonać jego odprawy, ale okazało się, że nie posiada zezwoleń CITES na legalny przewóz kawioru przez granicę. Dlatego, zgodnie z przepisami, funkcjonariusze musieli zatrzymać towar.

Czytaj: Hrubieszów: Nowa siedziba Rejonu Dróg Wojewódzkich i Obwodu Drogowego w byłym budynku PKS [ZDJĘCIA]

Reklamy

Cenna ikra 

Zabezpieczony kawior to ikra jesiotra syberyjskiego, któremu w naturalnym środowisku grozi wyginięcie i który objęty jest ochroną na podstawie przepisów Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Przewóz przez granicę okazów roślin i zwierząt CITES bez stosownych zezwoleń jest zabroniony. W Polsce organem administracyjnym, który wydaje takie zezwolenia, jest Minister Klimatu i Środowiska.

Według wstępnej oceny kawior pochodzi z legalnej hodowli – nie zwalnia to jednak z obowiązku posiadania wspomnianych zezwoleń CITES przy przekraczaniu granicy.

Szacunkowa wartość kawioru na polskim rynku może wynosić ponad 200 tysięcy złotych.

Zobacz: Pusta naczepa i podwójna ściana – za nią kontrabanda warta 1,5 miliona [ZDJĘCIA]

Czarny przysmak przyczyną kłopotów 

Próbując wwieźć kawior na terytorium Unii Europejskiej podróżny popełnił przestępstwo związane z naruszeniem przepisów o ochronie przyrody. Za nielegalny obrót okazami, które należą do ginących gatunków zwierząt i roślin CITES  lub są z nich wykonane, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.  

By uniknąć kłopotów na granicy zawsze warto przed wyjazdem zasięgnąć stosownych informacji na temat warunków przywozu, np. w granicznym oddziale celnym.

Do 125 gramów kawioru z ryb jesiotrokształtnych 

Przepisy zezwalają na przywóz przez podróżnych na terytorium Unii Europejskiej – bez konieczności posiadania dokumentów CITES –  do 125 gramów kawioru z ryb jesiotrokształtnych (nie dotyczy przesyłek pocztowych!). Możliwość skorzystania z tej ulgi obwarowana jest jednak szczegółowymi wymogami: kawior musi pochodzić z legalnej hodowli, a opakowania kawioru muszą być oznakowane specjalnymi banderolami. 

W tym przypadku podróżny z Ukrainy normę przywozową przekroczył blisko 1000 razy.

Zobacz też:

Tragedia na torach

Zerknij na Instagram →


Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com


info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie / MD