19 grudnia 2024

Granica: Papuga trafiła do ZOO

Chronioną papugę z gatunku żako zatrzymali funkcjonariusze Służby Celnej z polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Dorohusku. Podróżny przewożący papugę nie miał odpowiednich zezwoleń.

Reklamy

 

Żywą papugę przewoził w osobowym mercedesie 60-letni obywatel Łotwy. Ponieważ była to papuga z gatunku zagrożonego wyginięciem, chronionego na mocy międzynarodowych przepisów Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), funkcjonariusz celny przeprowadzający kontrolę poprosił podróżnego o przedstawienie dokumentów zezwalających na przewóz ptaka przez granicę. Niestety, mężczyzna takich dokumentów nie miał.

Łotysz tłumaczył, że papuga należy do jego przyjaciółki, mieszkanki Kijowa. W związku z przeprowadzką, razem z innymi należącymi do kobiety rzeczami, przewoził ptaka do Rygi. Jak twierdził – nie wiedział, że na granicy powinien okazać zezwolenie wydane przez Ministra Środowiska.

Reklamy

Celnicy zatrzymali papugę, a wobec mężczyzny wszczęli postępowanie w związku z  naruszeniem ustawy o ochronie przyrody.

Zatrzymana przez funkcjonariuszy papuga trafiła do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu.

Reklamy

 

***


Służba Celna przypomina, że zgodnie z postanowieniami Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem, zwanej też Konwencją Waszyngtońską (CITES) oraz przepisami prawa Unii Europejskiej międzynarodowy obrót ponad 800 gatunkami zwierząt i roślin jest całkowicie zabroniony, a dla ponad 30 000 gatunków jest ograniczony. Gatunki objęte konwencją zagrożone są wyginięciem właśnie z powodu nielegalnego obrotu, zarówno żywymi okazami, jak i wyrobami pochodnymi. Przewożenie bez zezwoleń, w przypadku Polski zgody Ministerstwa Środowiska, okazów uwzględnionych na liście CITES może skutkować ich konfiskatą, grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

***

Żako (Psittacus erithacus), nazywana też papugą popielatą lub papugą szarą, to gatunek zamieszkujący środkową Afrykę, od Sierra Leone na Zachodzie po Kenię i Tanzanię na Wschodzie. Żako uważane są za najlepszych naśladowców mowy ludzkiej i ze względu na te możliwości naśladowcze należą do jednych z najpopularniejszych i najchętniej hodowanych papug.  Żako są jednak bardzo nerwowe i podatne na stres. Często boją się niektórych kolorów, zwłaszcza czarnego. Niektóre egzemplarze nie tolerują nawet osób określonej płci. Poddane stresowi mają skłonności do wyskubywania sobie piór.



źródło i fot. Izba Celna w Białej Podlaskiej