23 grudnia 2024

Hazard z walizki. Tego jeszcze nie było…

Tego jeszcze nie było – funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej i Policji z Lublina zarekwirowali dwa walizkowe automaty do gier hazardowych.

Reklamy

 

Do zdarzenia doszło w niedzielę (23.07). Wspólny patrol złożony z funkcjonariuszy Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego i Komendy Miejskiej Policji w Lublinie odwiedził giełdę towarową w Elizówce.

W jednym z działających na terenie giełdy lokali, funkcjonariusze przyłapali obsługę na nielegalnym udostępnianiu gościom możliwości udziału w grach hazardowych. Jak się okazało, nieznane dotąd funkcjonariuszom automaty, mieszczące się w walizce, były włączane wyłącznie w godzinach nocnych. Obsługa w zamian za pieniądze, nabijała punkty kredytowe i wypłacała wygrane.

Reklamy

Mundurowi zabezpieczyli dwa urządzenia służące do gier hazardowych i wszczęli postępowanie w tej sprawie, które prowadzi Lubelski Urząd Celno-Skarbowy.

 

***

Reklamy

 

Monopol państwa

Od 1 kwietnia państwo ma monopol na urządzanie gier liczbowych, loterii pieniężnych, gry telebingo  i gier na automatach poza kasynem gry. Monopolem państwa objęte jest też urządzanie gier hazardowych przez sieć Internet. Wyjątek stanowią  zakłady wzajemne oraz loterie promocyjne.

Gry na automatach poza kasynami mogą być organizowane wyłącznie w punktach prowadzonych przez Totalizator Sportowy. Jednocześnie wprowadzony został zakaz posiadania automatów do gier hazardowych przez inne podmioty (za wyjątkami wskazanymi w ustawie, np. kasyna, dostawcy, serwisanci).

Urządzającym nielegalnie grę hazardową, której urządzanie stanowi monopol państwa, grozi kara pieniężna w wysokości do 500 tys. zł. Niezależnie od tego organizatorom nielegalnego hazardu grozi też kara w wysokości 100 tys. zł od każdego nielegalnego automatu. Kara pieniężna liczona od każdego automatu dotyczy zarówno urządzającego grę hazardową, jak i posiadacza lokalu.

Oprócz kar administracyjnych osobom odpowiedzialnym za urządzanie nielegalnych gier hazardowych grozi odpowiedzialność karna skarbowa: kara grzywny do 720 stawek dziennych albo kara pozbawienia wolności do lat 3, albo obie te kary łącznie (art. 107 kks).

 

źródło i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie