8 września 2024

I Ty możesz zostać Sztukmistrzem! Bezpłatne warsztaty podczas Carnavalu Sztukmistrzów

Manipulacja monetą, rzucanie nożami i strzelanie z bata – i Ty zostań Sztukmistrzem. Bezpłatne warsztaty podczas Carnavalu Sztukmistrzów 2016 w Lublinie. Mieście Inspiracji.

Reklamy


Już teraz wszyscy chętni mogą zgłaszać się do udziału w warsztatach, które odbędą się podczas Carnavalu Sztukmistrzów w Lublinie w dniach od 28 do 31 lipca 2016 r. Warsztaty prowadzone będą przez artystów biorących udział w Carnavalu Sztukmistrzów 2016. Zajęcia zaplanowano tak, by udział w nich nie kolidował z programem festiwalu. Ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy.

Zgłoszenia mailowe na adres: sekretariat@warsztatykultury.pl i telefoniczne: +48815330818. Warsztaty skierowane są zarówno do osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę ze sztuką nowego cyrku, jak i do tych, którzy chcą pogłębiać swój warsztat w tym zakresie.

Reklamy

Kto chciałby znaleźć się w gronie artystów festiwalu, zapraszamy do udziału w warsztatach prowadzonych przez Martine’a à la Plage’a i Johan’a Swartvagher’a 28 i 29 lipca. Członkowie Kolektywu Martine à la Plage zapraszają artystów i amatorów różnych dziedzin cyrkowych i performatywnych (żonglerów, manipulatorów, tancerzy, akrobatów) do wzięcia udziału w warsztatach, w porannych godzinach 28 i 29 lipca (po 4 godziny) i przygotowaniu przedstawienia w przestrzeni publicznej w Lublinie.

Uczestnicy warsztatów stworzą żywe muzeum cyrkowe. Efekt pracy stanie się częścią przedstawienia „Ceci n’est pas un Urinoir” w dniach 30 i 31 lipca. Publiczność zostanie zaproszona do „spaceru z przewodnikiem”, podczas którego zobaczy efekty pracy artystów biorących udział w przedsięwzięciu. Tematem będzie rytuał, traktowany z dystansem i humorem. Biorąc udział w warsztatach członkowie zobowiązują się do wzięcia udziału w spektaklach.

Reklamy

 

Początkujący

Kto chciałby dowiedzieć się, jak stworzyć performance uliczny powinien wziąć udział w otwartym wykładzie “Give me five” prowadzonym przez Juan M.Gomez’a (Goma) www.theatarishow.com. Goma opowie o swojej koncepcji tworzenia performansu ulicznego, możliwych sposobach pracy na ulicy, komunikacji z publicznością. Wykład odbędzie się w namiocie „Chillout” na Błoniach pod Zamkiem, w sobotę 30 lipca, o godzinie 15:30 i potrwa godzinę.

Początkujący mogą również wziąć udział w warsztacie „Podstawy iluzji i manipulacji z monetami” prowadzonym przez Dominika Srzednickiego (www.domicirco.com) w sobotę, 30 lipca o godzinie 12:30 w Sali Widowiskowej Warsztatów Kultury, ul. Grodzka 5 a. Zakres warsztatów to podstawy manipulacji monet w kontekście sztuczek magicznych, podstawowe i zaawansowane ruchy i pozycje, ćwiczenie rąk, palców i ich gimnastyka, zagadnienia dotyczące filozofii dezorientacji i kontroli uwagi publiczności. Uczestnicy warsztatów powinni wziąć ze sobą monety (zalecane różne rozmiary i waluty).

Rzucanie nożami i strzelanie z bata to również propozycja dla amatorów. Zajęcia poprowadzą mistrzowie dziedizny Cotzani i Wendy (www.cotzaniwendy.com). Dwugodzinne zajęcia odbędą się w sobotę i w niedzielę, 30 i 31 lipca, o godzinie 11:00, przy Namiocie Cyrkowym na Błoniach pod Zamkiem. Uczestnicy poznają podstawowe techniki tradycyjnych cyrkowych dyscyplin noży i bata, nauczą się wydawać charakterystyczny dźwięk batem i poznają zasady bezpieczeństwa związane z rzucaniem nożami. Wcześniejsze doświadczenia z niebezpiecznymi przedmiotami nie są wymagane.

„Mała magia: triki dłoni i rąk” to oferta warsztatu dla każdego kto chce poznać i nauczyć się komunikacji sowimi dłońmi. Poprowadzi je Ey Paha! (http://www.eypacha.com.ar) w sobotę i niedzielę, 30 i 31 lipca o godzinie 11:00 w Sali Widowiskowej Warsztatów Kultury przy ulicy Grodzkiej 5. Nie jest konieczna wcześniejsza znajomość technik iluzjonistycznych i umiejętności cyrkowych. Zapraszamy z otwartą głową, skorą do zabawy i z dłońmi. Uczestnicy zapoznają się z trikami z drobnymi przedmiotami, nauczą się podstaw fitness’u dłoni i ćwiczeń palców. 

Na warsztaty należy przynieść: monety, gumki, sznurki, rurki.


Średniozaawansowani i zaawansowani

Choreografia ruchu i gestu w technikach cyrkowych – zapisy (średniozaawansowani, zaawansowani). Warsztaty dwudniowe.

Prowadzenie: Emiliano Alessi (www.emilianoalessi.com)

Wszystkie dyscypliny. Zapraszamy osoby, które mają opanowaną jakąś umiejętność cyrkową lub ruchową w stopniu średnio-zaawansowanym i zaawansowanym (taniec, akrobatyka, akrobatyka w powietrzu, żonglerka, klaunada).

Pod okiem choreografa i żonglera uczestnicy zajmą się poszukiwaniami możliwości choreograficznych ciała i gestu w obrębie określonej techniki. Warsztat ma na celu przedstawienie nowych narzędzi pracy użytecznych dla wszystkich dyscyplin i artystów cyrkowych. Główny nacisk położony będzie na indywidualną wyobraźnię i wytworzenie narzędzi do przyszłej pracy nad kreacjami, w których ciało używane jest do komunikowania treści. Warsztaty poprzez gry, ćwiczenia, wymianę doświadczeń mają być miejscem indywidualnego i grupowego eksperymentu ruchowego.

Kiedy:

30.07.2016 (sobota) godz.11:00 (czas trwania: 1,5 godziny)

31.07.2016 (niedziela) godz. 11:00 (czas trwania: 1,5 godziny)

Gdzie: Dom Żołnierza ul. Żwirki i Wigury 6

 

Warsztaty żonglerskie – popcorn passing (6 – 7 maczug) – zapisy (średniozaawansowani i zaawansowani)

Prowadzenie: Mateusz Kownacki, Artur Perskawiec

Warsztaty przeznaczone dla osób już umiejących żonglować i chcących rozwijać swoje umiejętności w żonglerce wieloosobowej. Podczas warsztatów uczestnicy poznają wzory na żonglerkę w stylu popcorn dla 2 partnerów (np. 6c 2-count, 7c 2-count…). Uczestnicy powinni przynieść swoje maczugi żonglerskie.

Kiedy:

I grupa 30.07.2016 (sobota) godz. 11:00 (czas trwania: 1,5 godziny)

II grupa 31.07.2016 (niedziela) godz. 11:00 (czas trwania: 1,5 godziny)

Gdzie: Błonia pod Zamkiem (przy namiocie cyrkowym)

 

Szczegółowe informacje o zapisach i programie wszystkich warsztatów

http://sztukmistrze.eu/atrakcje/warsztaty-sztuk-cyrkowych/

 

Organizatorzy

Warsztaty Kultury w Lublinie

Gmina Lublin

 

Instytucje wspierające

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Instytut Francuski (Institut Français de Pologne)

 

 

fot. Krzysztof Szlezak