23 grudnia 2024

II Piknik Historyczny w Kryłowie

HrubieszówKryłów

Reklamy

W okresie międzywojennym w Kryłowie było 208 domów mieszkalnych i 1442 mieszkańców, w tym 384 Ukraińców i 622 Żydów. Były to czasy w których miejscowość ta rozwijała się w szybkim tempie dzięki targom i jarmarkom.

28 czerwca zaprosiliśmy Państwa na już II Piknik Historyczny w Kryłowie. Tegoroczna impreza odbyła się pod hasłem „Jeden Kryłów – trzy kultury”. Chcieliśmy w ten sposób zapoznać uczestników Pikniku z realiami życia mieszkańców tej ciekawej miejscowości w czasach międzywojnia, kiedy to narodowości trzech kultur – polskiej, żydowskiej i ukraińskiej – istniały obok siebie i przenikały się nawzajem.

Reklamy

W okresie międzywojennym w Kryłowie było 208 domów mieszkalnych i 1442 mieszkańców, w tym 384 Ukraińców i 622 Żydów. Były to czasy w których miejscowość ta rozwijała się w szybkim tempie dzięki targom i jarmarkom, które przyciągały rzesze ludzi
z okolicznych miejscowości powiatu hrubieszowskiego i sokalskiego. Prawie cały handel spoczywał w rękach Żydów. W Kryłowie było wtedy 61 drobnych sklepów (w tym 23 spożywcze) oraz m.in. 1 jadłodajnia, 2 piwiarnie, 2 cegielnie i 2 młyny.

Reklamy

Tegoroczny Piknik Historyczny rozpoczął się od występu zespołu ARABESKA działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Mirczu, który zaprezentował muzycznie kulturę polską. Żydowski akcent został znakomicie zaprezentowany przez zespół MAZL TOV, który tworzą muzycy z Zamościa i okolic oraz z Krakowa. Po tych występach oraz po konkursach z nagrodami dla uczestników imprezy, wszyscy mieli okazję wysłuchać koncertu grupy folk-rock’owej HORPYNA, której repertuar osadzony w klimatach ukraińskich pozwolił poczuć zadziornego kozackiego ducha.

Niespodziewanie nasz Piknik odwiedził Don Vasyl (twórca Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów w Ciechocinku, który odbywa się co roku i stał się imprezą o światowej renomie), co zaskoczyło nie tylko nas ale i wszystkich przybyłych na Piknik.

Zaprezentowane zostały wyroby garncarskie pani Katarzyny Powęski, która prowadzi zajęcia z ceramiki na świetlicach środowiskowych. Efekty jej pracy oraz podopiecznych można było obejrzeć podczas Pikniku. Można było także skosztować darmowego bigosu, a także tradycyjnych wypieków oraz wiele ciekawych i smacznych potraw pana Witolda Pikuły, który razem z panem Mateuszem Silnickim zdobył III miejsce w kategorii kulinaria podczas II Targów Twórców Ludowych i Sztuki Kulinarnej w Mirczu w tym roku. Partner zadania – Towarzystwo Przyjaciół Kryłowa i Okolic, przygotował wystawę poświęconą realiom życia mieszkańców Kryłowa w czasach międzywojennych. Wszyscy przybyli mieli okazję zakupić pamiątkowe kartki pocztowe wydane specjalnie na II Piknik oraz książki poświęcone zarówno miejscowości Kryłów jak i całej gminie Mircze.

Na zakończenie odbyła się wieczorna zabawa pod gwiazdami z zespołem VEEGAS
z Zamościa.

Cieszy nas fakt, iż Piknik Historyczny w Kryłowie cieszy się tak wielkim zainteresowaniem wśród mieszkańców gminy, powiatu oraz turystów przybywających w te okolice, którzy aktywnie włączyli się do wspólnej zabawy.

Serdecznie dziękujemy władzom gminy Mircze, Towarzystwu Przyjaciół Kryłowa i Okolic, sołtysowi Kryłowa oraz wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tej imprezy i zapraszamy na III Piknik Historyczny w następnym roku.

***

Zadanie współfinansowane przez Zarząd Powiatu w Hrubieszowie w ramach otwartego konkursu na realizację zadań publicznych.

Zadanie realizowane w ramach środków uzyskanych przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej z kredytu Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (Bank Światowy) na Poakcesyjny Program Wsparcia Obszarów Wiejskich.

info i foto
GOK w Mirczu

Zdjęcia »

Hrubieszow LubieHrubie 2009