8 stycznia 2025

Kolejni ochotnicy w szeregach 2 LBOT (ZDJĘCIA)

W sobotę, 23 kwietnia br. szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej zasiliło kolejnych 57 żołnierzy rezerwy. Na zainteresowanych czekają etaty w ramach nowych struktur WOT, jakie powstają na Lubelszczyźnie.

Reklamy

To już trzecie w tym roku wcielenie żołnierzy rezerwy na szkolenie wyrównawcze w 2 Lubelskiej Brygadzie OT. Szkolenie w trybie weekendowym będzie odbywać się w oparciu o zamojskie obiekty garnizonowe, potrwa do 22 maja br. i zakończy się egzaminem tzw. „pętlą taktyczną”.

– Jednym z kandydatów na szkolenie wyrównawcze jest kpr. Piotr inżynier budownictwa z Lublina, który spytany o motywację powiedział: „Odbyłem służbę zasadniczą 20 lat temu, zawsze chciałem wrócić, jednak życie poukładało się inaczej. Postanowiłem coś zmienić, zacząłem aktywnie uprawiać sport, schudłem kilkanaście kilogramów i kolejnym naturalnym krokiem jest powrót do wojska, zwłaszcza że formuła WOT pozwala godzić obowiązki zawodowe ze służbą. Nie ukrywam, że sytuacja na Ukrainie pomogła mi w podjęciu decyzji, w razie „W” nie chciałbym bezczynnie się przyglądać.”  

Reklamy

Szkolenie wyrównawcze ma na celu odświeżenie posiadanych już umiejętności i wiedzy wojskowej oraz wdrożenie elementów charakterystycznych dla pododdziałów lekkiej piechoty. Żołnierze przypomną sobie zagadnienia z taktyki, medycyny pola walki, strzelectwa, obsługi broni i zasad przetrwania. Cechą charakterystyczną systemu jest dostosowanie procesu szkolenia do uwarunkowań służby w jednostkach terytorialnych, która łączy aktywność w życiu cywilnym ze służbą wojskową.  

„Z powodów zdrowotnych musiałam zrezygnować ze służby w WOT, była to dla mnie jedna z najtrudniejszych decyzji. Jednak już wszystko się ustabilizowało i wróciłam, nie wyobrażam sobie innej możliwości. Chcę nadal pomagać ludziom i służyć Polsce. Ja już podjęłam decyzję, po studiach swoją przyszłość chcę wiązać z wojskiem i służbą zawodową. – mówi szer. Sandra 20 latka z Lublina, jedna z 4 kobiet, które stawiły się na dzisiejszym wcieleniu, ponownie wstępująca w szeregi WOT.

Reklamy

Żołnierze, którzy ukończą szkolenie wyrównawcze zasilą pododdziały 2 LBOT. Jeśli sprawdzą się, mają szansę uzupełnić kadrę zawodową WOT. Na zainteresowanych czekają etaty w 2 Lubelskiej Brygadzie OT, m.in. w ramach tworzonego właśnie batalionu lekkiej piechoty w Kraśniku, a także w ramach 19 Nadbużańskiej Brygady OT w Chełmie.

­

Jak zostać żołnierzem WOT?

Jeśli chcesz zostać żołnierzem WOT i mieć realny wpływ na bezpieczeństwo kraju, swojej małej ojczyzny i lokalnej społeczności, możesz skorzystać z kilku sposobów rekrutacji:

– strona www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl – tu znajdziesz kontakt do naszych rekruterów w poszczególnych powiatach, którzy wytłumaczą zasady rekrutacji, odpowiedzą na wszelkie pytania i wątpliwości, pomogą od strony formalnej. 

– portal www.zostanzolnierzem.pl i system ePUAP – umożliwiają zdalną aplikację do służby w WOT. Po rejestracji ochotnik w ciągu 14 dni otrzyma informację, kiedy i gdzie ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania.

– Infolinia rekrutacyjna: 800-696-077 – przez 7 dni w tygodniu, w godz. od 7:30 do 19:30 dyżurują żołnierze WOT, którzy są w gotowości aby odpowiedzieć na każde pytanie.

Można również udać się do Wojskowego Centrum Rekrutacji i tam zasięgnąć informacji o służbie, terminach szkoleń oraz złożyć wniosek o powołanie.

­

(info i fot. 2LBOT / por. Marta Gaborek)


Zobacz też:

Przyjdź na kwalifikacje i zostań żołnierzem WOT (ZDJĘCIA)

Przyjdź na kwalifikacje i zostań żołnierzem WOT (ZDJĘCIA)


NIE POTRZEBUJĘ

Nie potrzebuję