22 stycznia 2025

KWP: Przed wyjazdem na wakacje zapewnij opiekę swojemu zwierzęciu

Policjanci, przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii, Fundacji Lubelskiej Straży Ochrony Zwierząt oraz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie apelują do wszystkich właścicieli zwierząt o zapewnienie im należytej opieki. Przypominamy, wakacje to czas wyjazdów i odpoczynku, a jednocześnie najgorszy okres dla zwierząt, które w letnich miesiącach są najczęściej porzucane i krzywdzone. Policja przypomina, porzucenie zwierzęcia jest przestępstwem.

Reklamy

Dzisiaj policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, przedstawiciele Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, Lubelskiej Straż Ochrony Zwierząt oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii na terenie schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Metalurgicznej zorganizowali spotkanie, które poświęcone było poszanowaniu praw zwierząt. Na spotkanie zaproszeni zostali przedstawiciele lubelskich mediów, by za ich pośrednictwem zaapelować to wszystkich właścicieli zwierząt o zapewnienie im należytej opieki. Termin spotkania nie jest przypadkowy, bo właśnie w okresie wakacji i letniego wypoczynku najczęściej dochodzi do przypadków porzucania i krzywdzenia zwierząt.
 
Podczas spotkania zwrócono uwagę m.in. na wspieranie działań podejmowanych na rzecz zmian obyczajowych i kulturowych związanych z poszanowaniem praw zwierząt, ich humanitarnego, odpowiedzialnego traktowania oraz tworzenie im godnych warunków życia. Kolejny, niezmiernie ważny problem to właśnie zjawisko porzucania zwierząt, najczęściej psów i kotów. Dzieje się tak najczęściej z powodu nieprzemyślanej decyzji o posiadaniu zwierzęcia, braku wiedzy jak należy się nim opiekować oraz jakie obowiązki są z tym związane. Często niestety zwierzęta kupuje się komuś w prezencie. Osoba obdarowana, gdy zwierzę zaczyna sprawiać kłopot najczęściej pozbywa się go. Właśnie w wakacje domowe zwierzęta stają się prawdziwym utrapieniem, kiedy okazuje się, że na letni wypoczynek nie możemy zabrać psa, czy kota. Bardzo często właściciel, który nie może lub też nie stara się nawet znaleźć opieki, wywozi swojego dotychczasowego pupila i porzuca go.
 
Policja przypomina, że porzucenie zwierzęcia przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje, jest prawnie uznane za znęcanie się nad zwierzęciem (Ustawa o ochronie zwierząt, art. 6 ust 2 punkt 11).
Oznacza to, że zgodnie z art. 35 ustawy jest przestępstwem. Ust.1 Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art.33 lub art. 34 ust. 1-4 podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. ust.1a. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem. Ust.2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 1a działa ze szczególnym okrucieństwem, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
 
Rozdział 1 Przepisy ogólne:
 
Art. 6 ust. 1a Zabrania się znęcania nad zwierzętami.
Art. 6 ust. 2. Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności: np. zranienie lub okaleczenie zwierzęcia, bicie zwierząt, przeciążanie zwierząt, transport zwierząt powodujący ich zbędne cierpienie i stres, złośliwe straszenie lub drażnienie zwierząt, utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji, porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje, stosowanie okrutnych metod w chowie lub hodowli zwierząt, organizowanie walk zwierząt, wystawianie zwierzęcia na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu, utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody.
 
 
Jeżeli widzimy, że ktoś porzuca zwierzę, wyjechał i pozostawił je bez opieki i nikt do niego nie zagląda, zwierzę zostało przywiązane do drzewa, błąka się, wygląda na zagubione, a także inne przypadki, kiedy zwierzęciu dzieje się krzywda powinniśmy zawiadomić Policję, Straż Miejską, czy inne odpowiednie służby.
 
Przypominamy także o „Zielonej strefie”, to policyjna inicjatywa, która powstała z myślą o ochronie zwierząt i środowiska naturalnego. Wszystkie osoby, które posiadają informacje o znęcaniu się nad zwierzętami powinny skontaktować się z Policją. Na stronie internetowej KWP znajduje się link do Zielonej Strefy z odesłaniem do adresów e-mail.
 
 
Statystyka
 
W pierwszej połowie bieżącego roku na terenie województwa lubelskiego wszczętych zostało 56 postępowania dotyczące art. 35 ust. 1,1a i 2 Ustawy o Ochronie Zwierząt.
 
 
 
 
 
źródło i fot. KWP Lublin (R.L.R.)