23 grudnia 2024

Maj w KADRZE – Dyskusyjny Klub Filmowy poleca

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu serdecznie zaprasza na projekcje filmowe wyświetlane w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Kadr”. W miesiącu maju Klubowicze polecają cztery filmy: Fighter, Wyjście przez sklep z pamiątkami, Peryferie oraz Nic osobistego. Seanse w każdą środę o godzinie 18:30.

Reklamy

b>FIGHTER, reż. David O. Russell

4.05.2011, godz. 18.30

Reklamy

Dwóch braci, na przekór własnemu losowi, postanowiło odbić się od dna i zawalczyć o jeden z najważniejszych tytułów bokserskich. Prawdziwa historia Micky Warda (Whalberg) oraz niełatwej drogi, którą musiał pokonać, by stać się mistrzem tej walki. Christian Bale wciela się w postać jego przyrodniego brata, który po zawodowej porażce stoczył się na samo dno i wylądował w więzieniu. Teraz, by odkupić grzechy przeszłości, odzyskać utraconą dumę i uratować rodzinę zostaje trenerem młodszego brata i pomaga mu walce o zdobycie najważniejszego tytułu. Dwoje aktorów z tego filmu otrzymało w tym roku Oskary za role drugoplanowe.

Reklamy

WYJŚCIE PRZEZ SKLEP Z PAMIĄTKAMI, reż. Banksy

11.05.2011, godz. 18.30

Film jest debiutem filmowym brytyjskiego artysty graffiti. Tożsamość owego artysty, który ukrywa się pod pseudonimem Banksy jest nieznana. Dokument Wyjście przez sklep z pamiątkami przedstawia prawdziwą historię francuskiego sklepikarza, który zapragnął odnaleźć oraz zaprzyjaźnić się z Banksem, człowiekiem enigmą, znanym na całym świecie z niesamowitych dzieł sztuki, które można znaleźć na ulicach Londynu, Nowego Orleanu, czy „murze bezpieczeństwa” w Izraelu. Czarny humor, ekscytujący thriller i świat miejskich partyzantów w jednym filmie. Niemożliwe?

PERYFERIE, reż. Bogdan George Apetri

18.05.2011, godz. 18.30

Niepokorna outsiderka i buntowniczka Matylda odsiaduje pięcioletni wyrok za przestępstwo, którego wcale nie popełniła. W związku z pogrzebem matki pewnego dnia wychodzi na 24-godzinną przepustkę. Traktuje ją jak wyzwanie. Nie chcąc wracać do więzienia planuje ucieczkę, która ma gruntowanie zmienić jej życie. Plan jest prosty, ale na jego realizację ma tylko dobę. W tym czasie Matylda musi zmierzyć się z przeszłością i zrozumieć, że życie bywa czasem bardziej okrutne i nieprzewidywalne, niż nam się zdaje.

NIC OSOBISTEGO, reż . Urszula Antoniak

25.05.2011, godz. 18.30

Młoda, zbuntowana Holenderka wędruje przez Irlandię. Cieszy się samotnością, której przybyła szukać w surowym krajobrazie Connemary. On jest mężczyzną w kwiecie wieku, który żyje samotnie w domu na pięknej, odludnej wyspie. Ona jest radykalna i bezkompromisowa. On jest mądry i ironiczny. Łączy ich samotność rozumiana jako wolność. On proponuje jej pracę w zamian za jedzenie. Ona zgadza się pod jednym warunkiem: żadnych osobistych kontaktów między nimi, po prostu praca. Wkrótce oboje stają się siebie ciekawi. Z jednej strony chcieliby utrzymać zasadę, aby nie połączyło ich „nic osobistego”, ale z drugiej pragną ją zerwać. Ich proste życie wyznacza cykl dni i nocy, pracy i odpoczynku. Powoli jednak zbliżają się do siebie. Kto pierwszy złamie warunki umowy? Kameralny dramat Urszuli Antoniak rozpisany jest zaledwie na dwójkę aktorów, których odgrywają: nagrodzona w Locarno początkująca, ale niezwykle wyrazista i utalentowana holenderska aktorka Lotte Verbeek w roli Anne i Stephen Rea, irlandzki gwiazdor, który w czasie swojej kariery miał okazję współpracować już z takimi twórcami jak Mike Leigh, Mike Figgis, Bruce Beresford, czy Robert Altman i Danny Boyle.