4 listopada 2024

Michał Mulawa Wicemarszałkiem Województwa Lubelskiego

Podczas XII sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego, która odbyła się we wtorek 3 grudnia, zapadła decyzja, kto obejmie funkcję wicemarszałka województwa lubelskiego. Radni Województwa zaakceptowali zgłoszoną przez marszałka Jarosława Stawiarskiego kandydaturę Michała Mulawy.

Reklamy

 

W głosowaniu tajnym wybrany on został wicemarszałkiem, zajmując tym samym stanowisko zwolnione przez Dariusza Stefaniuka, który w październikowych wyborach uzyskał mandat posła.

Pochodzący z Tarnogrodu (pow. Biłgorajski) Michał Mulawa, wielki pasjonat i miłośnik Roztocza, silnie związany z  Zamojszczyzną, na rzecz której od początku swej zawodowej kariery aktywnie działa, jest absolwentem wydziału Politologii UMCS o specjalności samorząd terytorialny i polityka lokalna. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim oraz Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. Jest ekspertem w zakresie rozwoju regionalnego i pozyskiwania funduszy zewnętrznych. Ponadto jest specjalistą w zakresie komunikacji społecznej i współpracy z mediami.

Reklamy

Od 2005 r. jest aktywnym członkiem partii Prawo i Sprawiedliwość. Począwszy od listopada 2015 roku z powodzeniem pełni funkcję radnego Sejmiku Województwa Lubelskiego. W wyborach do sejmiku w 2018 roku zdobył poparcie  ponad 16,5 tysięcy mieszkańców. Decyzją radnych Sejmiku VI Kadencji 21 listopada 2018 r. objął funkcję Przewodniczącego Sejmiku. Jest także uznawany za jednego z najbardziej aktywnych radnych. W trakcie dotychczasowej pracy przygotował kilkadziesiąt  interpelacji i zapytań radnego, a także wniosków budżetowych. Podjął szereg interwencji na wniosek mieszkańców, samorządowców i  instytucji z terenu województwa lubelskiego.

Inicjator Programu dla Roztocza, którego głównym celem jest przyspieszenie rozwoju Roztocza poprzez realizację przedsięwzięć i inicjatyw zmierzających do poprawy jego dostępności komunikacyjnej, rozwój turystyki medycznej i uzdrowiskowej, wspieranie rozwoju przedsiębiorczości i potencjału turystycznego oraz zwiększenie dostępności i jakości usług społecznych i edukacyjnych.

Reklamy

Jednym z kluczowych elementów wsparcia Programu będzie także utworzenie Euroregionu Roztocze. Po stronie polskiej obejmie on gminy znajdujące się na obszarze Transgranicznego Rezerwatu Biosfery „Roztocze”, zaś po stronie ukraińskiej obszar Roztocza Wschodniego.

Od kilkunastu lat zabiegał o przebudowę i remont kluczowej i strategicznej dla rozwoju województwa lubelskiego drogi DW 835. Wynikiem tych działań było ogłoszenie przetargu na rozbudowę ostatniego odcinak drogi od Biłgoraja do granic województwa. Dzięki szybkim decyzjom władz Samorządu Województwa Lubelskiego za niespełna 2 lata mieszkańcy naszego regionu będą mogli szybko i wygodnie przemieszczać się drogą o wysokich parametrach, przebudowaną w sposób bezpieczny i przyjazny nie tylko dla kierowców, ale także i rowerzystów.

W trakcie swojej wieloletniej działalności publicznej wielokrotnie zabiegał o fundusze na rozwój Zamojszczyzny oraz pozostałych obszarów województwa dążąc do tego, aby Lubelszczyzna przestała być zaliczana do najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej.

 

tekst i fot. UMWL