Zakończyła się rewitalizacja kapliczki Św. Mikołaja z Wilkiem w miejscowości Kryłów-Kolonia. W środę 23 maja przedstawiciele inwestora, czyli Gminy Mircze oraz inspektoratu nadzoru budowlanego potwierdzili wykonanie robót zgodnie z umową.
Prace trwały około trzech miesięcy, a polegały m.in. na: wymianie elementów konstrukcyjnych zadaszenia kapliczki oraz odnowieniu posadzki i schodów z balustradami. Ponadto wokół kapliczki wykonawca robót nasadził drzewa i krzewy, a także postawił tablicę informacyjną oraz ogrodził cały teren. Oprócz tego zamontowano elementy małej architektury: ławki i tablicę z drogowskazem, wybudowano ścieżkę od kapliczki do źródełka oraz zabezpieczono skarpy w jego rejonie.
Wszystkie prace kosztowały około 65 tysięcy złotych, z czego gmina z własnego budżetu pokryje tylko 20 procent kosztów. Reszta będzie pochodzić z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Już w najbliższą niedzielę 27 maja, m.in. przy odnowionej kapliczce, w Sanktuarium Św. Mikołaja „Wilcze Uroczysko” odbędą się doroczne uroczystości odpustowe. Tradycyjna piesza pielgrzymka wyruszy spod kościoła w Kryłowie na „Wilcze Uroczysko” o 10.00. Godzinę później w Sanktuarium rozpocznie się uroczysta suma odpustowa.
Do dzisiaj nie wiadomo kto postawił przy źródełku w Kryłowie-Kolonii figurkę Św. Mikołaja patrona trzody. Według miejscowej tradycji zrobił to rządca majątku z Kryłowa, który miał sen o zbliżającej się zagładzie miejscowego bydła. Inne przekazy mówią, że figurka to dowód wdzięczności za wyleczenie wspomnianego rządcy z paraliżu przez cudowną wodę ze źródełka. Gromadzący się w tym miejscu wierni twierdzili, że nie tylko figurka Św. Mikołaja, ale również postawiony przy niej wilk, mają cudowną moc. Dlatego m.in. kobiety, które nie mogły zajść w ciążę siadały na tym zwierzęciu, głaskały go po brzuchu, a następnie wskakiwały do wody.
W drugiej połowie 20 wieku miejsce to była zaliczane do najważniejszych sanktuariów na Ziemi Chełmskiej, Zamojszczyźnie i Wołyniu.
Źródło: ias24.eu