22 listopada 2024

Nie płać firmie – ZUS za darmo pomoże wypełnić wniosek o umorzenie

Na stronach internetowych pojawiły się oferty firm dotyczące odpłatnej pomocy
przy wypełnianiu wniosku o umorzenie nieopłaconych składek w ramach tzw. ustawy abolicyjnej. Przypominamy, że w każdej jednostce Zakładu w Polsce można otrzymać bezpłatną pomoc przy wypełnianiu niezbędnych formularzy.

Reklamy

ZUS przygotował także szczegółowe ulotki informacyjne dostępne w Salach Obsługi Klienta oraz na stronie www.zus.pl.

Możliwość umorzenia składek na ubezpieczenia społeczne od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. przewiduje ustawa z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (Dz. U. z 2012 r., poz. 1551). Na rynku pojawiły się ogłoszenia, w których firmy oferują płatną pomoc przy wypełnianiu formularzy niezbędnych do ubiegania się o umorzenie nieopłaconych składek
w ramach ww. ustawy.

Reklamy

W przypadku osób nieprowadzących pozarolniczej działalności w dniu 1 września 2012 r. oraz w dniu złożenia wniosku o umorzenie jedynym dokumentem jest poprawnie wypełniony wniosek o umorzenie należności dostępny na stronie www.zus.pl

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność w dniu 1 września 2012 r. albo w dniu złożenia wniosku o umorzenie muszą złożyć następujące dokumenty:

Reklamy
  • poprawnie wypełniony wniosek o umorzenie należności,

  • wypełniony „Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis” (formularz dostępny jest w jednostkach ZUS oraz na stronie:

http://www.uokik.gov.pl/download.php?plik=8387) lub

  • wypełniony „Formularz informacji przedstawianych przez wnioskodawcę” – w przypadku ubiegania się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (formularz dostępny jest w jednostkach ZUS oraz na stronie:

http://www.dziennikustaw.gov.pl/D2010121081001.pdf),

  • oświadczenie zawierające informacje niezbędne do ustalenia kategorii ratingowej (druk oświadczenia jest dostępny w jednostkach ZUS oraz na stronie: www.zus.pl/),

  • wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis, które otrzymały w roku, w którym ubiegają się o pomoc oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat (mogą to być również oświadczenia tych osób o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie) albo oświadczenia, że nie otrzymały pomocy de minimis w tym okresie.

Przypominamy, że pomoc przy wypełnianiu ww. dokumentów można nieodpłatnie uzyskać w każdej jednostce ZUS na terenie kraju.

Przygotowane przez Zakład ulotki informacyjne są dostępne w dwóch wersjach: