15 listopada 2024

Nielegalny hazard w Janowie Lubelskim

Dziewięć automatów do gier hazardowych zatrzymali funkcjonariusze Służby Celnej z Zamościa. Urządzenia działały nielegalnie.

Reklamy

 

Kontrolę legalności urządzania gier hazardowych przeprowadzili w środę (19.11) funkcjonariusze zamojskiego urzędu celnego. Celnicy sprawdzali lokale w Janowie Lubelskim. W trzech z nich, gdzie prowadzona była działalność gastronomiczna, zastali ustawione automaty do gier. W każdym lokalu znajdowały się po trzy takie urządzenia i, jak się okazało, wszystkie służyły do prowadzenia nielegalnych gier hazardowych. Potwierdziła to przeprowadzona przez funkcjonariuszy gra kontrolna. Urządzenia dawały możliwość uzyskania wygranej pieniężnej lub rzeczowej.

Poproszeni o wyjaśnienia właściciele lokali twierdzili, że automaty należą do firmy zewnętrznej, a oni zajmują się jedynie techniczną obsługą urządzeń, tj. włączaniem i wyłączaniem w momencie otwierania i zamykania lokalu.  

Reklamy

W związku z naruszeniem przepisów ustawy o grach hazardowych celnicy zabezpieczyli wszystkie dziewięć nielegalnie działających urządzeń. Wyjaśnianiem okoliczności sprawy zajmuje się Urząd Celny w Zamościu.

Przypomnijmy, że w myśl obowiązującego prawa urządzanie gier hazardowych dopuszczalne jest wyłącznie na warunkach wskazanych w ustawie o grach hazardowych. Prowadzenie gier niezgodnie z obowiązującymi przepisami jest zagrożone karą grzywny lub karą pozbawienia wolności do 3 lat.

Reklamy

Warto wspomnieć, że hazard może być też przyczyną problemów społecznych. Szacuje się, że osoby grające problemowo stanowią około 3–4% populacji, w tym osoby uzależnione od hazardu stanowią około 1,5–2%. Badania CBOS z 2011 r. szacowały liczbę osób z problemem hazardu na prawie 4%. Najbardziej podatne na uzależnienie są osoby młode w wieku od 15 do 34 lat.

 

 

źródło i fot. SCRP