23 grudnia 2024

Nowy ZUS w sieci

Łatwa w obsłudze, czytelna i intuicyjna – taka jest nowa strona internetowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bo takie były oczekiwania klientów. Już od dziś można sprawdzić, jak zmienił się ZUS w internecie.

Reklamy

 

Strona www.zus.pl to jedna z najpopularniejszych witryn instytucji publicznych w kraju. Miesięcznie odwiedza ją około 900 tys. użytkowników. – Tak duża liczba odbiorców, którzy na portalu ZUS poszukują istotnych w codziennym życiu informacji, każe z niezwykłą dbałością podchodzić do elektronicznej dostępności informacji – mówi rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz. Praktycznie w żadnym innym portalu instytucji publicznej nie ma tak dużej ilości informacji jak na zus.pl. Witryna zawiera aż 1500 różnego rodzaju podstron. – Natłok nowych informacji, jakie w ostatnich latach pojawiły się na stronie oraz ogrom nowych, dodatkowych obowiązków, jakie realizuje ZUS, o których przecież trzeba informować, sprawiły, że strona zus.pl stała się dla niektórych naszych klientów przeładowana treściowo. Klienci zgłaszali, że oczekują bardziej przemyślanego ułożenia treści i przez to logicznego „przeklikiwania się” przez portal w jak najmniejszej liczbie kroków – dodaje Andrusiewicz.

Nowa strona na razie jest dostępna pod adresem beta.zus.pl. Za około miesiąc ta wersja „wskoczy” pod docelowy adres zus.pl. Do tego jednak czasu dostępna będzie równolegle stara wersja portalu.

Reklamy

Nowa witryna jest intuicyjna i bardziej czytelna niż poprzednia. Prostsze są nazwy grup poszczególnych klientów ZUS (świadczenia, firmy, pracujący, lekarze). Dzięki temu internautom będzie łatwiej odnaleźć ważne dla nich informacje. W jednym miejscu klienci znajdą wszystkie formularze, pogrupowane na kategorie spraw, takie jak emerytury, renty, zasiłki, formularze dla przedsiębiorców czy pracujących. Nowa strona ZUS łączy w sobie wszystkie dotychczasowe witryny instytucji, czyli pue.zus.pl, mojaskladka.zus.pl czy mojaemerytura.zus.pl.

Portal jest dostosowany do potrzeb użytkowników niedowidzących oraz niesłyszących. Powstawał pod czujnym okiem ekspertów ze Stowarzyszenia „Integracja” i w zgodzie ze standardami WCAG 2.0. Cały czas trwają prace nad upraszczaniem treści w portalu i dostosowywaniem ich do wskazanych standardów.

Reklamy

To jeszcze nie koniec prac nad nową stroną. Na przełomie roku będzie gotowa wersja na urządzanie mobilne. Przebudowę przejdzie również portal statystyczny (psz.zus.pl) i zakładka zamówień publicznych. Będzie też możliwość automatycznej rejestracji na szkolenia prowadzone przez ZUS i obcojęzyczne wersje witryny.