22 listopada 2024

O bezpieczeństwie w czasie wakacji

Wakacje to czas wypoczynku, ale również wielu niebezpieczeństw, z jakimi w tym okresie mogą zetknąć się dzieci oraz młodzież. Jak się ich ustrzec, jak przygotować się do podróży oraz jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą – o tym mówili dzisiaj przedstawiciele Policji, Inspekcji Transportu Drogowego w Lublinie oraz WOPR-u.

Reklamy

 

Przed nami czas letniego wypoczynku. By w pełni cieszyć się wakacjami warto zastosować się do kilku prostych rad. O podstawowych zasadach bezpieczeństwa przypominali dzisiaj Naczelnik Ruchu Drogowego KWP w Lublinie nadkom. Robert Koźlak, Naczelnik Wydziału Inspekcji Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie Pan Paweł Gruszka oraz Wice Prezes WOPR w Lublinie Pan Piotr Kubić.


Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

Reklamy

Policjanci województwa lubelskiego w okresie wakacji w sposób szczególny będą czuwać nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży podczas wyjazdów do miejsc letniego wypoczynku oraz powrotów.  Dobrym zwyczajem stało się kontrolowanie przez Policję oraz Inspekcję Transportu Drogowego autokarów wiozących dzieci i młodzież. Organizatorzy wyjazdów powinni zgłosić potrzebę sprawdzenia autokaru telefoniczne dyżurnemu właściwej miejscowo jednostki Policji.

Jeśli nauczyciel, rodzic czy organizator wyjazdu będzie miał jakiekolwiek podejrzenia, dotyczące stanu technicznego autokaru lub stan trzeźwości kierowcy będzie budził wątpliwości, należy nie dopuścić do dalszej podróży, a swoje wątpliwości zgłosić policjantom.

Reklamy

Zachęcamy także do wstępnej weryfikacji autobusów szkolnych, wycieczkowych sprawdzając podstawowe informacje o danym pojeździe na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl Może to zrobić każdy rodzic. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny autobusu.

Dzięki bezpłatnej usłudze MSW Bezpieczny Autobus sprawdzimy m.in. czy autobus:

• ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,

• posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne,

• dane techniczne, takie jak dopuszczalna liczba miejsc czy masa pojazdu,

• komunikat, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie, jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

 

Jak przygotować się do podróży:

Należy zadbać o dobry stan techniczny pojazdu, dokładne zaplanować trasy podróży, uwzględniając prognozę pogody. Pamiętajmy by siadając za kierownicę być wypoczętym i trzeźwym. Należy zapewni sobie odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce – nie można przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.

Policjanci podczas kontroli zwracać będą uwagę na stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia pasażerów. Nie będzie i nie ma taryfy ulgowej dla piratów drogowych łamiących ograniczenia prędkości czy wyprzedzających „na trzeciego”. Funkcjonariusze przeprowadzą też liczne kontrole stanu trzeźwości kierowców.

Musimy jednak pamiętać, że nawet najlepiej zorganizowane i przeprowadzone działania policyjne nie są w stanie zapewnić każdemu bezpieczeństwa. To my sami musimy podnosić jego poziom przez kulturalną jazdę, zgodną z przepisami prawa.

 

Wypoczynek nad wodą

Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Niestety przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. 

Zasady bezpiecznej kąpieli:

1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.

2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.

3. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);

4. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;

5. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;

6. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.

7. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;

8. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;

9. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu;

10. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;

 

Przy tej okazji przypominamy!

W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych w Lublinie nad Zalewem Zembrzyckim funkcjonuje posterunek wodny. Policjanci będą nad lubelskim zbiornikiem do końca września br. Mundurowi pełnią tam służbę w godz. 8: 00–20: 30. Funkcjonariusze mają do dyspozycji łódkę, radiowóz, rowery oraz sprzęt ratowniczy. Dodatkowo ich działania nad zbiornikiem wodnym wspierają policyjne patrole rowerowe z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie w godz. 10:00–18:00.

 

Bezpieczne mieszkanie

Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest… życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy, więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności.

Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki.

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu – najlepiej zabierać je ze sobą.

 

Statystyka

W ubiegły roku w okresie dwóch wakacyjnych miesięcy na drogach Lubelszczyzny doszło do 240 wypadków, w których 35 osób zginęło, a 289 odniosło obrażenia.  W tym okresie odnotowaliśmy 9 wypadków z udziałem małoletnich poniżej 14 roku życia. W zdarzeniach tych jedno dziecko zginęło, a 20 odniosło obrażenia.

W ciągu lipca i sierpnia 2016 roku w wodach województwa lubelskiego utonęło 9 osób.  Wśród ofiar nie było osób nieletnich.

 

źródło i fot. KWP Lublin (R.L.R)