18 listopada 2024

Pijawki na granicy

Przemyt ponad tysiąca pijawek lekarskich udaremnili funkcjonariusze Służby Celnej z Hrebennego. Żywe stworzenia przewoził w bagażu 47-letni kierowca ukraińskiego autobusu.

Reklamy

 

Pijawki celnicy znaleźli w trakcie kontroli autobusu relacji Lwów – Wilno, który w czwartek (07.10.) w nocy przejeżdżał przez granicę w Hrebennem. Sprawdzając rzeczy należące do 47-letniego ukraińskiego kierowcy mundurowi zauważyli owinięte mokrymi gazetami dwa worki z tkaniny. Gdy zajrzeli do środka okazało się, że wśród pociętych kawałków gąbki znajdują się żywe pijawki – dokładnie 1030 sztuk. Identyfikacja tych zwierząt pozwoliła określić, że należą one do gatunku objętego ochroną (CITES).

Przewozu zwierząt mężczyzna nie zgłosił do kontroli. Nie miał też odpowiedniego zezwolenia Ministerstwa Środowiska na transport przez granicę okazów chronionych Konwencją Waszyngtońską CITES. Poproszony przez funkcjonariuszy o wyjaśnienia tłumaczył, że o konieczności posiadania zezwolenia nie wiedział.  Pijawki kupił wcześniej przez Internet i wiózł na własny użytek. Jak twierdził, leczenie nadciśnienia pijawkami jest tradycyjnie stosowane w jego rodzinie.

Reklamy

Zwierzęta trafiły już do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu, natomiast 47-latek usłyszał  zarzut przemytu oraz naruszenia przepisów ustawy o ochronie przyrody, za co grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Urząd Celny w Zamościu.  

Reklamy

***

Hirudoterapia, jako metoda leczenia za pomocą niektórych gatunków pijawek, znana jest człowiekowi praktycznie od początków cywilizacji. Stosowana była już w starożytnym Egipcie i Rzymie. Pijawek używano do „upuszczania krwi”, w szczególności u osób chorych na nadciśnienie. W połowie XIX w. wykorzystywanie tych zwierząt w celach leczniczych zostało przyhamowane na skutek rozwoju  nowoczesnej medycyny i farmakologii. Obecnie hirudoterapia wraca do łask. W 2004 roku amerykańska Agencja Żywności i Leków dopuściła do obrotu medycznego pijawki lekarskie, uznając je za środek leczniczy. Jednak zwierzęta, które nie są hodowane w odpowiednich warunkach laboratoryjnych i odpowiednio żywione oraz przechowywane mogą zamiast poprawić zdrowie przyczynić się do jego pogorszenia, wprowadzając do organizmu groźne wirusy, bakterie czy chorobotwórcze pasożyty.

Przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) objęte są dwa gatunki pijawki lekarskiej – hirudo medicnalis i hirudo verbana. W całej Unii Europejskiej pozyskiwanie ich z naturalnych środowisk jest zakazane.

 

źródło i fot. SCRP