Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli szkolenia z wykorzystania cywilnych dronów w działaniach bojowych i kryzysowych. Celem jest przeszkolenie jak największej liczby żołnierzy, którzy mają uzyskać zdolności pilota bezzałogowców typu wielowirnikowiec klasy nano i micro.
Działania zbrojne w Ukrainie pokazały, że wykorzystanie cywilnych/komercyjnych dronów jest niezwykle przydatne i skuteczne w walce z przeciwnikiem. Urządzenia są niedrogie, ogólnodostępne, a wyszkolenie operatora zajmuje relatywnie niewiele czasu. Sama już umiejętność latania dronem może być przydatna aby prowadzić, tak istotne, rozpoznanie w terenie zajętym przez przeciwnika.
Drobne modyfikacje urządzenia mogą sprawić, że będzie ono służyło jako narzędzie do transportu niewielkich zapasów, czy niezbędnych medykamentów. Natomiast perfekcyjne opanowanie urządzenia zaopatrzonego w prowizoryczny mechanizm zrzutowy lub posiadającego na stałe podczepiony ładunek wybuchowy może przyczynić się do spowodowania dużych zniszczeń po stronie przeciwnej.
W ubiegły weekend żołnierze kompanii szkolnej 2 LBOT przeszli szkolenie teoretyczne oraz praktyczne z obsługi cywilnych bezzałogowców.
Czytaj: Lubelska brygada ma nowych oficerów [ZDJĘCIA]
Zapoznali się z rodzajami, budową techniczną, możliwościami adaptowania do potrzeb pola walki i efektywnego wykorzystania dronów. Uczestnicy wykonali loty szkoleniowe pod nadzorem instruktorów. Kolejne etapy to nauka płynnego latania urządzeniami z i bez systemów stabilizacyjnych, dronami FPV, doskonalenie umiejętności śledzenia celów, prowadzenia rozpoznania, dostarczania zaopatrzenia czy zrzucania ładunków improwizowanych.
– Każdy żołnierz przed przystąpieniem do szkolenia zobowiązany jest do odbycia teoretycznego, e-learningowego kursu, przygotowanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Jednak tylko praktyka, ilość wylatanych godzin i odbytych ćwiczeń może przygotować żołnierza do realizacji zadań na polu walki, aby potrafił działać w sytuacjach, które na froncie zdarzają się bardzo często, jak brak sygnału GPS bądź jego zagłuszanie. Żołnierze muszą opanować umiejętność odbywania lotów dronem, który sam się nie stabilizuje, czy nie wraca do operatora, gdy zostanie z nim utracona łączność. Są to kompetencje, które chcielibyśmy aby każdy żołnierz posiadał po zakończeniu szkolenia – Podsumował pierwszą część szkolenia szer. Marcel, instruktor z 22 Dęblińskiego Batalionu Lekkiej Piechoty.
Czytaj: Ferie z WOT 2024. Dołącz do hrubieszowskich terytorialsów
Jeśli interesujesz się tym zagadnieniem, chciałbyś podwyższać swoje kompetencje lub posiąść nowe umiejętności, tylko Wojska Obrony Terytorialnej dają taką możliwość bez rezygnacji z dotychczasowego stylu życia. Dołącz do 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Skontaktuj się z rekruterem 2 LBOT z Twojego powiatu, wyszukując kontakt na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/. Możesz także odwiedzić najbliższe Wojskowe Centrum Rekrutacji.
Zobacz też:
Odsłonięcie Pomnika Powstania Zamojskiego [ZDJĘCIA]
info i fot. 2LBOT / MG