Lubisz klimat mickiewiczowskich polowań? Chcesz posłyszeć legendarne granie Wojskiego na rogu i skosztować najpyszniejszej na świecie, bo polskiej, dziczyzny? Przyjedź do Zwierzyńca! Już w najbliższą niedzielę, 25 sierpnia, odbędą się tu kolejne, obchodzące swój mały – piąty – jubileusz, „Lubelskie spotkania z tradycją i kulturą łowiecką”.
W sercu Roztoczańskiego Parku Narodowego co roku ożywa staropolska knieja, odsłaniając owiane mgłą tajemnicy i nutką zapomnienia obrzędy łowieckie regionu. W trakcie „Spotkań” możesz zobaczyć najbardziej widowiskowe aspekty myślistwa: polowanie w sokołami, występy sygnalistów czy pokazy wabienia zwierzyny. Stałymi elementami imprezy są konkursy: skubania ptactwa oraz… „Myśliwskie Smaki Lubelszczyzny”, który zdobył już renomę jednego z flagowych turniejów kulinarnych województwa. To właśnie dzięki niemu, przesiąknięta tradycjami łowieckimi kuchnia lubelska wraca do łask, kusząc bogactwem smakowych doznań. Za każdym razem jest to prawdziwa uczta dla podniebienia – co roku poznajemy tu kolejne rarytasy wśród produktów i potraw z dziczyzny, a także najlepsze trunki, jakimi raczą się myśliwi – nalewki.
– Zwierzyniecki festyn jest wielkim świętem kultury i tradycji lubelskiego myślistwa – mówi Jadwiga Tatara, zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, głównego organizatora imprezy. – To doskonała zabawa i przy okazji niezwykle trafiona forma popularyzacji wszystkiego, co z łowiectwem związane. Uczestnicy „Spotkań” wracają do domów bogatsi nie tylko o doznania zmysłowe, ale i konkretną wiedzę z zakresu gospodarki łowieckiej, także tej współczesnej.
A to bardzo istotne zagadnienie. Warto wiedzieć, że pod pojęciem tym kryje się nie tylko pozyskiwanie zwierzyny w drodze polowań lub odłowów, ale także… jej hodowla i całoroczna ochrona. Koła łowieckie z naszego regionu wspomaga w tej działalności m.in. urząd marszałkowski, a konkretnie Departament Rolnictwa i Środowiska, który zajmuje się wyznaczaniem granic obwodów łowieckich oraz – co istotne – realizacją pilotażowego „Programu odbudowy populacji zwierzyny drobnej w województwie lubelskim w latach 2009-2020”. Urząd finansuje zakup materiałów do budowy wolier adaptacyjnych oraz zwierząt, natomiast myśliwi pokrywają koszty ich utrzymania. W realizacji „Programu” uczestniczą też lubelscy naukowcy oraz służby weterynaryjne. Do tej pory w ramach projektu wybudowano już dziesięć wolier, które co roku przyjmują kolejne partie zwierzyny. Warto zaznaczyć, że jesteśmy jednym z pierwszych województw w kraju, które podjęło się realizacji takiego przedsięwzięcia!
Chcesz wiedzieć więcej? Przyjedź w niedzielę do Zwierzyńca. Czekamy na Ciebie!
fot. Tomasz Makowski