36 tys. szt. jednorazowych papierosów elektronicznych zabezpieczyli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej. Szacunkowa wartość rynkowa zabezpieczonych e-papierosów to ponad 5 mln zł.
Kontrola celna na drodze
Podczas rutynowych działań prowadzonych w Zamościu funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej zatrzymali do kontroli busa, którym poruszał się obywatel Ukrainy.
Rutynowa kontrola okazała się skuteczna. Cała przestrzeń ładunkowa pojazdu wypełniona była kartonowymi pudłami, w których funkcjonariusze znaleźli nielegalny towar.
Mężczyzna przewoził 36 tys. sztuk jednorazowych papierosów elektronicznych o pojemności 22 i 23 ml i zawartości nikotyny 50 mg/ml.
Czytaj: Płyta z udziałem hrubieszowian [ZDJĘCIA]
Przekroczone normy – wyroby zagrażające zdrowiu użytkowników
Zabezpieczone przez funkcjonariuszy jednorazowe e-papierosy nie spełniały wymagań określonych w ustawie z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
Po pierwsze przekroczona była dozwolona w przepisach pojemność. W przypadku papierosów elektronicznych jednorazowego użytku pojemność zbiorniczków nie może przekraczać 2 ml. W tym przypadku pojemności były przekroczone ponad 10-krotnie.
Po drugie przekroczona była ponad 2-krotnie dopuszczalna zawartość nikotyny w płynie. Zgodnie z przepisami nie może być ona wyższa niż 20 mg/ml.
Zobacz: Z Hrubieszowa w świat. Agnieszka Kicun odwiedziła ponad 60 krajów
Brak znaków akcyzy
Zabezpieczone e-papierosy nie były też oznaczone znakami akcyzy.
Każdy roztwór, którego charakter, skład i właściwości wskazują na to, że jest przeznaczony do papierosów elektronicznych sprzedawany w sklepach bądź punktach sprzedaży z wyrobami tytoniowymi i ich substytutami, podlega opodatkowaniu akcyzą i obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy.
Konsekwencje
Kierujący pojazdem mężczyzna został zatrzymany. Do sprawy funkcjonariusze zajęli też towar oraz służący do popełnienia przestępstwa pojazd.
Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych za popełniony czyn grozi mu kar grzywny do 200 tys. zł, kara ograniczenia wolności, albo obie te kary łącznie.
Dalsze czynności w sprawie prowadzi policja pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zamościu – informuje Michał Deruś, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.
Zobacz też:
Hrubieszów: Budżet na 2025 przyjęty jednogłośnie
Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com
info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie