Mistrzostwa Europy za nami. Czas na podsumowania… Dla służb granicznych na polsko-ukraińskiej granicy było to niewątpliwie olbrzymie wyzwanie zarówno organizacyjne, jak i logistyczne.
Granicę w województwie lubelskim przekroczyło w tym czasie ponad 36 tysięcy kibiców oraz kilkadziesiąt transportów towarów na potrzeby turnieju – w tym sprzęt sportowy, sprzęt sceniczny i telewizyjny, wyposażenie stadionów, materiały reklamowe sponsorów turnieju i in.
Najwięcej fanów piłki nożnej wybierało przejście graniczne w Hrebennem. To tędy wielu z nich jechało do Lwowa, gdzie rozgrywane były trzy mecze fazy grupowej. W Hrebennem odprawiliśmy w sumie blisko 17 tys. kibiców.
Sporo kibiców – zwłaszcza Rosjan – wybierało też drogowe i kolejowe przejścia graniczne w Terespolu, korzystając m.in. ze specjalnych pociągów wprowadzonych na czas EURO2012. Rosjanie stanowili ok. 1/3 wszystkich kibiców odprawianych w czerwcu br. na granicy w województwie lubelskim.
Najwięcej kibiców Służba Celna odprawiała tuż przed i po meczach rozgrywanych przez reprezentacje Danii, Portugalii, Holandii, Niemiec, Rosji, Szwecji i Anglii.
Z całą pewnością można powiedzieć, że stanęliśmy na wysokości zadania. Nie tylko na stadionach czy w strefach kibica, ale również na przejściach granicznych odczuwało się atmosferę wielkiego święta futbolu. Granicę w województwie lubelskim przekraczali kibice z niemal całego świata – Niemcy, Szwedzi, Duńczycy, Portugalczycy, Holendrzy, Francuzi, Łotysze, Rumuni, Argentyńczycy, Japończycy, Chińczycy, Rosjanie, Kanadyjczycy, Anglicy, Irlandczycy, Szwajcarzy, Koreańczycy i in.
Aby kibice bezpiecznie mogli przekroczyć granicę, a towary na mistrzostwa dojechały na czas – intensywne przygotowania służb granicznych do tego wydarzenia zaczęły się kilkanaście miesięcy wcześniej. To m.in. setki godzin ustaleń, ćwiczeń oraz poszukiwania najlepszych rozwiązań – wspólnie z partnerami z Ukrainy i Białorusi oraz instytucji zaangażowanych po stronie polskiej.
Kilka tygodni przed turniejem Służba Celna zorganizowała szeroko zakrojoną akcję informacyjną. Spotykaliśmy się m.in. z operatorami turystycznymi, którym prezentowaliśmy nową usługę, tzw. e-booking, umożliwiającą wcześniejszą rezerwację na przejściu granicznym zorganizowanych grup turystycznych.
W czasie mistrzostw na granicę trafiło ponad 20 tys. ulotek informacyjnych Służby Celnej. Ulotki dla kibiców dystrybuowane były też m.in. w hotelach i punktach informacji turystycznej.
Na przejściach granicznych wprowadzono innowacyjne rozwiązania, takie jak np. wspólne kontrole ze stroną ukraińską, ułatwiające sterowanie ruchem tablice LED w Dorohusku i Hrebennem, czy też przeznaczone dla kibiców zielone korytarze EURO2012. Dzięki tym rozwiązaniom odprawy odbywały się bardzo sprawnie i płynnie.
Służba Celna wprowadziła także specjalny, uproszczony tryb odpraw towarów przeznaczonych na EURO – na podstawie „listów desygnacyjnych”, z możliwością wcześniejszej awizacji takich transportów poprzez specjalnie stworzony adres poczty elektronicznej. Rozwiązanie to pozwoliło na priorytetowe potraktowanie takich przesyłek, w sposób niezakłócający odpraw celnych pozostałych towarów.
W czasie mistrzostw na granicę w województwie lubelskim oddelegowanych zostało do pomocy ponad 140 funkcjonariuszy celnych z Izby Celnej w Białej Podlaskiej i podległych urzędów celnych. Ponad 150 funkcjonariuszy mieliśmy w stałej gotowości – w ramach tzw. grupy reagowania kryzysowego. Dodatkowo ponad 260 funkcjonariuszy przeszło specjalne przeszkolenia z myślą o EURO 2012 (w tym szkolenia językowe).
Jednocześnie tuż przed oraz w czasie samego turnieju Służba Celna prowadziła operację celną pod kryptonimem „GOL”. Były to działania skupione szczególnie na zwalczaniu przestępczości związanej z obrotem narkotykami, papierosami bez polskich znaków akcyzy, a także wyrobami podrabianymi. Od 15 maja, gdy rozpoczęła się akcja GOL, celnicy z województwa lubelskiego zatrzymali m.in. ponad milion paczek papierosów, o wartości rynkowej ponad 10 mln złotych oraz ponad 6 tys. szt. podrabianej odzieży, w tym blisko tysiąc z nieprawnie użytym logo EURO 2012.
Info i foto: SCRP