23 grudnia 2024

Powiat hrubieszowski: Policjanci zatrzymali kierownika placówki medycznej oraz 22 inne osoby, które odpowiedzą za wyłudzenie 12 milionów złotych

Do zatrzymań osób podejrzanych doszło głównie na terenie powiatu hrubieszowskiego oraz tomaszowskiego i zamojskiego. Łącznie policjanci zatrzymali 23 osoby. Wśród zatrzymanych jest Tomasz T., 47-letni mieszkaniec powiatu tomaszowskiego, który kierował zakładem opiekuńczo-leczniczym, trzech lekarzy oraz 19 pracowników ośrodka i pielęgniarek.

Reklamy

Policjanci na polecenie prokuratury zatrzymali właściciela placówki medycznej,  trzech lekarzy oraz 19 pielęgniarek i pracowników ośrodka, którzy będą odpowiadać za wyłudzenie z Narodowego Funduszu Zdrowia ponad 12 milionów złotych. Prokuratura Okręgowa w Zamościu wydała postanowienie o zablokowaniu majątku należącego do właściciela placówki na sumę ponad 12 mln złotych. Zatrzymani będą odpowiadać za wyłudzenie mienia znacznej wartości oraz poświadczenia nieprawdy. Grozi im nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
 
                                                                                        
 
         
Śledztwo prowadzone wspólnie przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu i policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie zostało wszczęte w roku 2010.
 
        
W trakcie jego prowadzenia ustalono, że, w latach 2005-2010 roku Tomasz T. i podległy mu personel medyczny a także współpracujący z zakładem lekarze medycyny fałszowali dokumentację medyczną poprzez zaniżanie oceny stanu zdrowia około 200 pacjentów, która następnie była przedkładana w Lubelskim Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Sfałszowano ponad 10.000 dokumentów.
 
         
Pracownicy NFZ zostali wprowadzani w ten sposób w błąd, co do zasadności lub wysokości finansowania ze środków publicznych udzielanych pacjentom placówki medycznej na łączną kwotę ponad 12.000.000 PLN. Przez analizowany czasokres dochodziło do sytuacji, w których pielęgniarki z ośrodka na podstawie fałszowanych przez nie m.in. kart Barthel potwierdzały nieprawdę, co do stanu zdrowia poszczególnych pacjentów a to było podstawą do wystąpienia z fakturą o refundację z poziomu NFZ O. w Lublinie.
 
          
Wieloletnia działalność przestępcza była możliwa dzięki przekazywaniu poleceń przez właściciela bezpośrednio mu podległym pielęgniarkom oddziałowym, które z kolei przekazywały dyspozycje personelowi pielęgniarskiemu niższego szczebla.
         
Uzyskane w wyniku popełnionego przestępstwa środki finansowe, Tomasz T. w celu ich ukrycia inwestował w liczne nieruchomości w tym ośrodek SPA, fundusze inwestycyjne, oraz szereg lokat bankowych. Wobec powyższego funkcjonariusze tut. Wydziału równolegle z prowadzonym postępowaniem podjęli działania mające na celu ustalenie składników majątkowych, w wyniku, czego ujawniono, że w/wym. posiada majątek wielkiej wartości, który zgromadził w czasie, kiedy dopuszczał się zarzucanych mu czynów. Mając na uwadze, powyższe ustalenia na wniosek Policji o zabezpieczenie jego składników majątkowych Prokurator w celu zaspokojenia instytucji pokrzywdzonej, – NFZ dokonał szeregu zabezpieczeń majątkowych w tym: nieruchomości oraz środków finansowych zgromadzonych na kontach bankowych i zainwestowanych w różne produkty bankowe oraz zajęte przez funkcjonariuszy Wydziału dw. z PG KWP w Lublinie samochody należące do personelu ośrodka.
 
          
Do zatrzymań osób podejrzanych doszło głównie na terenie powiatu hrubieszowskiego oraz tomaszowskiego i zamojskiego. Łącznie policjanci zatrzymali 23 osoby. Wśród zatrzymanych jest Tomasz T., 47-letni mieszkaniec powiatu tomaszowskiego, który kierował zakładem opiekuńczo-leczniczym, trzech lekarzy oraz 19 pracowników ośrodka i pielęgniarek. Zatrzymani to osoby w wieku od 35 do 58 lat. Wśród podejrzanych jest czterech mężczyzn.
 
Wszyscy podejrzani zostali zatrzymani i doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Większość z zatrzymanych przyznała się do zarzucanych im czynów i złożyła obszerne wyjaśnienia opisując mechanizm przestępczego działania.
 
Wobec 22 osób decyzją prokuratora zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju i poręczenia majątkowego do kwoty 10.000 złotych. Wobec Tomasza T. skierowany został do Prokuratury Okręgowej w Zamościu wniosek o wystąpienie do Sądu Okręgowego w Zamościu z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Ponadto dokonano zabezpieczenia mienia podejrzanych na łączną kwotę ok. około 12.000.000 złotych.
 
 
źródło, fot, video: KWP Lublin