23 grudnia 2024

Przyjdź na kwalifikacje i zostań żołnierzem WOT (ZDJĘCIA)

Kwalifikacja wojskowa to doskonała okazja dla młodych ludzi, by wykonać krok w dorosłość i wstąpić do wojska. Przy komisjach punkty informacyjne przygotowali rekruterzy Lubelskiej Brygady OT, którzy zachęcają do wstąpienia w swoje szeregi.

Reklamy

Od 4 kwietnia br. trwa kwalifikacja wojskowa. W województwie lubelskim przystąpiło do niej ponad 14 000 osób z roczników 2003 oraz 1998-2002, w tym 13,5 tys. to mężczyźni oraz około 500 kobiet. Kwalifikacja to dobra sposobność dla młodych osób by rozważyć kierunek życiowego rozwoju i bliżej zapoznać się ze służbą wojskową, np. w Wojskach Obrony Terytorialnej. Zachęcamy mieszkańców naszego regionu, aby tegoroczna kwalifikacja była ich pierwszym krokiem do wstąpienia w szeregi Terytorialsów.

Podobnie jak w ubiegłych latach, przy powiatowych komisjach kwalifikacyjnych obecni są rekruterzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze w oliwkowych beretach odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące służby ochotniczej i zawodowej w WOT, opowiadają o zasadach rekrutacji, szkoleniach, obowiązkach i korzyściach, jakie czekają na tych, którzy zdecydują się wstąpić do WOT. 

Reklamy

Nowa brygada w Chełmie i batalion w Kraśniku

Wojsko postrzegane jest dziś jako atrakcyjny i dobrze opłacany zawód, który daje możliwość wszechstronnego rozwoju. Kwalifikacja wojskowa może być dla wielu osób pierwszym krokiem do kariery wojskowej. Decyzja o rozbudowie WOT na wschodzie Polski, dała mieszkańcom Lubelszczyzny nowe i atrakcyjne perspektywy rozwoju zawodowego w wojskowości. Obecnie trwa proces formowania 19 Nadbużańskiej Brygady OT w Chełmie oraz batalionu lekkiej piechoty w Kraśniku, który wejdzie w struktury Lubelskiej Brygady OT. Nowy batalion to ciekawa oferta szczególnie dla mieszkańców powiatów: kraśnickiego, opolskiego i janowskiego. Zainteresowanych zachęcamy również do bezpośredniego kontaktu z rekruterami z danego powiatu, w dogodnym terminie i miejscu. Kontakty dostępne są na stronie:  https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/

Reklamy

Czym są Wojska Obrony Terytorialnej?

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. Żołnierze WOT mają te same prawa i obowiązki co żołnierze innych rodzajów sił zbrojnych. W WOT można pełnić służbę zawodową (dotyczy ok. 15% żołnierzy) oraz ochotniczą – tzw. terytorialną służbę wojskową. WOT, jako jedyny rodzaj sił zbrojnych oferują możliwość pogodzenia dotychczasowej aktywności ze służbą ojczyźnie i lokalnej społeczności. Żołnierze OT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie pełnić służbę wojskową, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia. Szkolenie ochotników odbywa się w formie rotacyjnej w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu w weekendy. Średnia wieku żołnierzy WOT to 32 lata. Co piąty żołnierz WOT jest kobietą. Wojska Obrony Terytorialnej liczą dziś 32 000 żołnierzy. 

Dlaczego warto zostać żołnierzem WOT?

Powodów jest wiele – od samorealizacji i podnoszenie swoich kwalifikacji rozpoczynając, a na korzyściach finansowych kończąc. Żołnierze terytorialnej służby wojskowej otrzymują uposażenie za każdy dzień służby, jest ono nieopodatkowane. Ponadto żołnierzowi może być przyznany dodatek funkcyjny i motywacyjny oraz nagrody finansowe. Każdy żołnierz WOT ma możliwość korzystania z szerokiej oferty kursów doskonalących i kwalifikacyjnych oraz posiada otwartą ścieżkę kariery poprzez kurs podoficerskie i oficerskie.

Aby zostać żołnierzem WOT, należy spełnić kilka podstawowych wymogów: trzeba być pełnoletnim, mieć polskie obywatelstwo, być zdrowym i niekaranym. Nie można także pełnić służby w innych rodzajach wojsk czy niektórych służbach mundurowych. Pełne wyszkolenie terytorialsa trwa trzy lata.

­

(info i fot 2LBOT / por. Marta Gaborek)


Zobacz też:

Szkolenie zamojskich terytorialsów we współpracy z siłami brytyjskimi (ZDJĘCIA)

Szkolenie zamojskich terytorialsów we współpracy z siłami brytyjskimi (ZDJĘCIA)


RANO

Rano