22 grudnia 2024

PWSZ Zamość: Bądź wariatem – odnieś sukces!

– Człowiek z nowymi pomysłami jest wariatem, dopóki nie odniesie sukcesu – mawiał Mark Twain. Nowym pomysłem na siebie i przyszłą karierę mogą być studia podyplomowe lub kursy dokształcające. I jedne, i drugie oferuje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu w ramach Akademickiego Centrum Edukacji.

Reklamy

 

Głównym zadaniem ACE jest umożliwianie mieszkańcom regionu oraz z innych województw zdobycia dodatkowych kwalifikacji i umiejętności potrzebnych zarówno w pracy zawodowej, jak również zgodnych z personalnymi zainteresowaniami lub po prostu chęcią doskonalenia, także po to, żeby być atrakcyjniejszym dla pracodawcy lub potencjalnego pracodawcy.

Jakie są główne atuty tej oferty? Rozwój osobisty małym kosztem i pod okiem najlepszych wykładowców. Zajęcia bowiem prowadzi wykwalifikowana kadra akademicka z Zamościa, Lublina i Białej Podlaskiej, która na co dzień kształci studentów i słuchaczy na wszystkich poziomach szkolnictwa wyższego. Taniość kursów i podyplomówek proponowanych przez zamojską uczelnię sprawia, że można skorzystać z nich nie ponosząc wielkich kosztów finansowych. Mało tego! Osoby pracujące, które mają co najmniej 45 lat, mogą liczyć na częściowe lub całkowite pokrycie kosztów studiów przez powiatowe urzędy pracy ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego. – Środki KFS mają wspierać pracodawców inwestujących w kształcenie osób pracujących – mówi Marian Hawrylak, dyrektor PUP w Zamościu i dodaje: – W przypadku mikroprzedsiębiorstw urząd pracy ponosi 100% kosztów kształcenia, a w przypadku pozostałych pracodawców 80%.

Reklamy

Kolejne udogodnienie to bliskie położenie uczelni dla wszystkich mieszkańców Zamojszczyzny i okolicznych powiatów. Budynki dydaktyczne PWSZ usytuowane są w niedalekiej odległości od dworca PKS i busów. Nie trzeba więc wydawać dodatkowych funduszy na podróże do odległych miast i na noclegi.

PWSZ w Zamościu proponuje blisko 30 atrakcyjnych kierunków studiów podyplomowych, których ukończenie może znacząco zwiększyć elastyczność na rynku pracy. W zależności od rodzaju studiów słuchacze uczestniczą w zajęciach przez 2 lub 3 semestry. Jest w czym wybierać! Najnowsze kierunki to: BHP, doradztwo zawodowe, e-learning – warsztatowe studia podyplomowe nauczania języka angielskiego, oligofrenopedagogika (2- i 3-semestralna – kwalifikacyjna), pośrednictwo pracy, przygotowanie pedagogiczne, zarządzanie oświatą oraz zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne. – W trakcie studiów podyplomowych na kierunku pośrednictwo pracy słuchacze mają możliwość poznania obowiązującego w Polsce i na obszarze Unii Europejskiej stanu prawnego oraz praktyki politycznej, co jest szczególnie przydatne w pracy urzędniczej – mówi kierownik kierunku dr Andrzej Kowalczyk. – Jednocześnie słuchacze poznają blok zagadnień nie będących domeną urzędów pracy, natomiast stanowiących podstawę funkcjonowania agencji pracy, biur pośrednictwa pracy i szeroko rozumianej działalności headhunterskiej.

Reklamy

 

Z myślą o nauczycielach uczelnia oferuje studia dające kwalifikacje do nauczania dodatkowych przedmiotów w szkole. Jest to szczególnie ważne w dobie niżu demograficznego, kiedy na uprzywilejowanej pozycji w placówkach oświatowych są nauczyciele wielokierunkowi. Studia kwalifikacyjne, umożliwiające nauczanie we wszystkich typach szkół, dotyczą kierunków: matematyka, technika z wychowaniem komunikacyjnym oraz wiedza o społeczeństwie. – Chcemy dać podstawy do tego, żeby osoba, która ukończy studia, nie miała stresu idąc do szkoły i nauczając matematyki – mówi kierownik kierunku matematyka dr Beata Rodzik. – Dbamy o to, aby wyćwiczyć arytmetyczną biegłość w liczeniu, która będzie przydatna nauczycielowi, podczas lekcji szkolnych. Studia są trzysemestralne, w tym jest 360 godzin zajęć lekcyjnych realizowanych na studiach plus trzy praktyki w szkołach.

Uczelnia ma też propozycję dla nauczycieli przedszkolnych i pierwszych klas szkoły podstawowej… Nauczanie języka angielskiego na poziomie wczesnoszkolnym to kierunek, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem słuchaczy, na co duży wpływ miały niedawne zmiany legislacyjne dokonane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort w rozporządzeniu z dn. 30 maja 2014 r. wprowadziło obowiązek nauki języka nowożytnego już na etapie przedszkolnym, począwszy od 1 września 2017 r. W związku z tym nauczyciele pracujący w przedszkolach muszą uzupełnić swoje kwalifikacje językowe i mają na to czas do 2020 r. Absolwenci, którzy ukończą wspomniany kierunek w PWSZ, otrzymują uprawnienia do nauki języka angielskiego w przedszkolach i szkołach podstawowych w klasach I–III.

Z pewnością jest grupa osób pracujących w przedszkolach, która obawia się, że nie ma wystarczających umiejętności do ukończenia nauczania języka angielskiego na poziomie wczesnoszkolnych. PWSZ w Zamościu wychodzi naprzeciw obawom tych osób i proponuje intensywny kurs języka angielskiego od podstaw, przygotowujący do podjęcia studiów. – Kurs skierowany jest do nauczycieli, którzy nie mieli wcześniej styczności z  językiem angielskim lub tym, którzy znają jedynie jego podstawy – mówi kierownik Akademickiego Centrum Edukacji Tamara Woińska. Kurs obejmie 120 godzin – zajęcia 2 razy w tygodniu po 4 godziny lekcyjne (istnieje możliwość zorganizowania kursu w weekendy) i trwać będzie od połowy lutego do czerwca 2015 r. Zajęcia poprowadzą wykładowcy kierunku filologia angielska. Promocyjna cena za cały kurs to zaledwie 600 zł. Warto skorzystać z niskiej ceny!

W planach Akademickie Centrum Edukacyjne PWSZ w Zamościu ma uruchomienie kursów specjalistycznych dla przedsiębiorców oraz pracowników sektorów, w których liczy się lepsze i efektywniejsze zarządzanie firmą, uzyskiwanie certyfikatów jakości oraz wypracowanie większych zysków. – Z nowości już teraz proponujemy kurs kwalifikacyjny na opiekuna i wychowawcę kolonijnego. Kurs realizowany jest zgodnie z wytycznymi Kuratorium Oświaty. W przygotowaniu mamy również studia podyplomowe dla instruktorów prawa jazdy – mówi Tamara Woińska.

Zapisy na studia podyplomowe w PWSZ w Zamościu trwają cały rok do momentu zebrania się co najmniej 15-osobowej grupy. Pełna lista kierunków oraz rekrutacja online znajdują się na stronie internetowej www.pwszzamosc.pl w zakładce „studia podyplomowe”. Biuro rekrutacji znajduje się w budynku uczelni przy ul. Hrubieszowskiej 24. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem tel. (084) 638 34 00 lub pod adresem acepwszzamosc@gmail.com. Bądź wariatem – odnieś sukces!

 


Mateusz Sawczuk

Fot. Aleksandra Staniszczuk

„Skafander. Bezpłatna Gazeta Akademicka” 2015, nr 2 (66), s. 5