22 listopada 2024

Samorządowe eko-inwestycje

Mircze

Reklamy

Władze Gminy Mircze chcą, na większą niż dotychczas skalę, wykorzystywać odnawialne źródła energii. Od pewnego czasu do ogrzewania budynków użyteczności publicznej używany jest pelet, który samorząd kupuje od firm zewnętrznych. Teraz gmina chce wybudować własny zakład produkcyjny w miejscowości Miętkie. Będzie się starała o środki na ten cel z funduszy unijnych.

W ciągu ostatnich 2 lat samorząd wykonał tak zwaną termomodernizację praktycznie wszystkich budynków użyteczności publicznej, w tym 4 szkół. Wymieniono instalacje grzewcze i zamontowano takie, które działają właśnie w oparciu o pelet. Dzięki temu koszty ogrzewania spadły o około 1/3. Gdy w 2009 roku był uruchamiany pierwszy piec, surowiec kosztował od 350 do 400 złotych. „Obecnie ceny peletu są jednak o połowę wyższe i dlatego chcemy się uniezależnić od dostawców zewnętrznych” – wyjaśnia wójt Gminy Mircze Lech Szopiński.

Reklamy

W ten sposób samorząd chce rozwiązać kilka problemów. Przede wszystkim obniżyć koszty ogrzewania i zagospodarować to co produkują miejscowi rolnicy. Pelet jest bowiem produkowany ze słomy zbóż i odpadów drzewnych takich jak wióry czy trociny. „Nasza gmina to teren typowo rolniczy, więc ten materiał energetyczny właściwie jest w zasięgu ręki” – przekonuje wójt Szopiński. Tak produkowaną energię można byłoby wykorzystywać nie tylko do ogrzewania budynków publicznych, ale również prywatnych. Nie bez znaczenia jest również fakt, że zakład dałby nowe miejsca pracy.

Reklamy

Szacuje się, że jego budowa będzie kosztować około 3 milionów 400 tysięcy złotych. Gmina zamierza starać o jej dofinansowanie z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Ma już gotową dokumentacje technologiczną inwestycji. Teraz czeka na ogłoszenie naboru wniosków.

***

Źródło:
www.iaslubelskie.pl