22 stycznia 2025

Skarby z ziemi hrubieszowskiej

Prof. Andrzej Kokowski z Instytutu Archeologii UMCS, uznany lubelski archeolog, związany od lat z wykopaliskami w Kotlinie Hrubieszowskiej otrzymał do oceny prawie 400 unikatowych, doskonale zachowanych eksponatów, przekazanych przez znanego w Hrubieszowie historyka i regionalistę p. Wacława Panasiewicza.

Reklamy

Na „skarb” składają się unikalne w skali światowej zabytki, wstępnie datowane na 1800 rok p.n.e. jak i ze średniowiecza. Prof. Kokowski uważa, że przekazane do Muzeum Regionalnego w Hrubieszowie pozwolą nadać tej placówce rangę Muzeum Narodowego.

W przekazanej kolekcji znalazły się krzyżyki z kości słoniowej, brązu i ołowiu z X – XII wieku, amulety w kształcie topora Thorra, rzymski klucz służący do otwierania szkatuł z IV wieku, 18 kamiennych ikon z wyobrażeniami Chrystusa z XII wieku, klasyczne bizantyjskie krzyże z czasów średniowiecza, bransoleta z epoki brązu oraz enkolpion – amulet złożony z połówek krzyża z relikwią umieszczoną w środku.

Reklamy

Darczyńca zabytkowe obiekty skupował przez lata od zbieraczy i przypadkowych znalazców.

Zdaniem prof. Kokowskiego Muzeum Regionalne w Hrubieszowie, do którego po opisaniu i konserwacji trafią zabytkowe przedmioty, będzie partnerem dla najlepszych muzeów archeologicznych na świecie !!!

Reklamy

Opracował – mak

zobacz zdjęcia >>