Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej wraz z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej, zapraszają do zapalenia światełka na miejscu pamięci żołnierzy Armii Krajowej. Jak podkreślają sami żołnierze, dla Polaka to duma i honor być spadkobiercą tradycji walki o wolność oraz niezależność państwową i osobistą.
W przededniu 80 rocznicy wydania rozkazu Wodza Naczelnego Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego o przemianowaniu Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, w niedzielę 13 lutego, o godzinie 14.00 – żołnierze WOT postawią w swoich miejscowościach światełka na grobach Bohaterów z AK lub miejscach Ich pamięci. Jednocześnie centralne uroczystości odbędą się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, w niedzielę o godz. 12.00.
Zapraszamy do dołączenia do tej inicjatywy. Może na malutkim cmentarzu w Państwa miejscowości, jest zapomniany grób żołnierza AK? Niech w tym dniu nie zabraknie symbolu pamięci w miejscach uświęconych krwią Bohaterów oraz na miejscach Ich wiecznego odpoczynku.
W wielu miejscach na Lubelszczyźnie tego dnia zapłoną znicze pamięci od Terytorialsów, którzy szczególną czcią otaczają lokalnych bohaterów – żołnierzy AK. Delegacja 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej zapali światełka na symbolicznym grobie swojego patrona – mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” – cichociemnego i Żołnierza Wyklętego, na cmentarzu przy ul. Białej oraz przy tablicy pamiątkowej „Zaporczyków” na Placu Zamkowym w Lublinie. Dowódca brygady płk Tadeusz Nastarowicz wraz z delegacją odwiedzi również Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie, aby złożyć wiązankę w Kwaterze na Łączce, gdzie latem 2012 r. odnaleziono szczątki „Zapory”.
14 lutego, w dniu 80 rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, już o godzinie 10.00 złożone zostaną znicze pamięci, pod pomnikiem pierwszego Komendanta Armii Krajowej, gen. Stefana Roweckiego ps. „Grot” (stąd także nazwa karabinka dedykowanego żołnierzom OT – MSBS „GROT”) a chwilę potem pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego.
Dowództwo WOT kontynuuje tradycje Komendy Głównej Armii Krajowej. Opieka nad miejscami spoczynku, ale także troska o pozostających wśród nas kombatantów, to szczególna rola, jaka przypisana została żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie żołnierze OT mają pod swoją opieką blisko 900 kombatantów, żołnierzy AK i bohaterów wojennych.
WOT – najmłodsza formacja polskich Sił Zbrojnych, integralna część polskiej armii, dziedziczy tradycje, dorobek, dzielność i nieustępliwość żołnierzy Armii Krajowej. Terytorialsi, jak niegdyś AK-owcy, mają bardzo silną motywację do służby i kierują się tymi samymi przekonaniami, gotowością obrony własnej Ojczyzny.
Na wniosek dowódcy WOT, gen. broni Wiesława Kukuły, już na początku tworzenia się WOT, Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK) jednogłośnie zaakceptowało prośbę o wyrażenie zgody na umieszczenie na tarczy Orła WOT, Znaku Polski Walczącej („Kotwicy”) oraz na dziedziczenie tradycji przez Dowództwo oraz Brygady Obrony Terytorialnej. 28 czerwca 2017 – Dowództwo WOT uroczyście przejęło dziedzictwo tradycji Komendy Głównej AK, a w dniu 27 września – obchodzone jest święto WOT, na pamiątkę 27 września 1939, utworzenia Służby Zwycięstwu Polski, zmienionego na Związek Walki Zbrojnej, a 14 lutego 1942 roku przemianowanego na Armię Krajową.
Żołnierze WOT otrzymali także od Światowego Związku Żołnierzy AK, „Testament żołnierzy i obywateli Polskiego Państwa Podziemnego”.
(info i grafika: LBOT / por. MARTA GABOREK)
Zobacz też:
Lubelscy Terytorialsi szkolili się pod okiem ratowników medycznych (ZDJĘCIA)
Lubelscy Terytorialsi szkolili się pod okiem ratowników medycznych (ZDJĘCIA)
LubieHrubie na YouTube