22 stycznia 2025

Szwajcarskie inwestycje w polską granicę

Kolejny już raz Izba Celna w Białej Podlaskiej skorzystała z pieniędzy pochodzących ze Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy (SPPW). Tym razem dzięki realizacji projektu „Przygotowanie mobilnych grup kontrolnych Służby Celnej do wykonywania zadań szybkiego reagowania i zarządzania kryzysowego (KIK/03)” celnicy otrzymali pięć specjalistycznych pojazdów służbowych.

Reklamy

 

W najbliższych dniach do referatów zwalczania przestępczości Izby Celnej w  Białej Podlaskiej trafią cztery samochody z klatkami do przewożenia psów służbowych oraz jeden pojazd specjalny, który nieoznakowany będzie poruszał się po drogach dojazdowych do przejść granicznych i będzie wsparciem dla mobilnych kontroli prowadzonych przez funkcjonariuszy celnych. Samochody trafią m.in. do funkcjonariuszy z Hrebennego, Terespola i Hrubieszowa.

Szwajcarzy przyznali Polsce środki finansowe w wysokości ok. 489 mln CHF w ramach realizowanej od 2007 r. umowy szwajcarsko-polskiej. Środki te stanowią formę bezzwrotnej zagranicznej pomocy, która ma na celu zmniejszenie różnic społeczno-gospodarczych między Polską a lepiej rozwiniętymi państwami UE.

Reklamy

Realizacja projektu „Przygotowanie mobilnych grup kontrolnych Służby Celnej do wykonywania zadań szybkiego reagowania i zarządzania kryzysowego (KIK/03)” ma na celu poprawę funkcjonowania mobilnych grup kontrolnych Służby Celnej, doposażenie ich w środki transportu i sprzęt, jak również podniesienie kompetencji zawodowych funkcjonariuszy.

Obecny odbiór przez Izbę Celną w Białej Podlaskiej pięciu pojazdów stanowi jeden z końcowych etapów realizacji projektu. Finalne stadium planowane jest na jesień br., kiedy do lubelskiego cła trafią kolejne, i zapewne ostatnie, dwa specjalistyczne samochody.

Reklamy

Do tej pory w ramach projektu bialska Izba Celna otrzymała już w sumie 27 specjalistycznych samochodów służbowych oraz 4 wideoendoskopy, a funkcjonariusze uczestniczyli w szkoleniach specjalistycznych m.in. z interpretacji obrazów RTG, taktyki interwencji, negocjacji, języków obcych czy prowadzenia pojazdów w specjalnych warunkach.

 

 

źródło i fot. SCRP