18 listopada 2024

Uważaj na egzotyczne pamiątki

Skorupę żółwia zielonego i rostrum ryby piły znaleźli celnicy z Dorohuska w bagażu 18-letniego obywatela Ukrainy. Obydwa gatunki są zagrożone wyginięciem, a ich przewóz przez granicę podlega ścisłej kontroli.

Reklamy

 

W piątek (18.07.) podczas rutynowej kontroli celnej funkcjonariusze celni znaleźli w bagażu podróżującego z Ukrainy do Polski 18-latka dwa fragmenty zwierząt zagrożonych wyginięciem, a przez to objętych ochroną gatunkową na mocy postanowień Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Chodzi o karapaks, czyli skorupę żółwia zielonego (Chelonia mydas) i charakterystyczny dla ryb z gatunku Pristis pristis – piła zwyczajnawyrostek (rostrum) przedniej części ich ciała, przypominający swym kształtem piłę właśnie.

Mężczyzna nie dysponował dokumentami zezwalającymi na przewóz wspomnianych okazów przez granicę, przez co naruszył przepisy ustawy o ochronie przyrody i naraził się na odpowiedzialność karną. Zgodnie z polskimi przepisami czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat i konfiskatą przewożonych okazów. 18-latek twierdził, że okazy otrzymał w prezencie i nic nie wiedział o ograniczeniach dotyczących ich przewozu przez granicę. O jego winie zdecyduje sąd.

Reklamy

Od wielu już lat celnicy apelują do podróżnych, aby zwłaszcza w okresie wakacyjnym zachowywali szczególną ostrożność, jeśli chodzi o pamiątki przywożone z zagranicznych wojaży. Wiele z nich może sprowadzić na nas poważne kłopoty, szczególnie te, wydawać by się mogło niewinne, wykonane z egzotycznych roślin i zwierząt. Obecnie przepisom Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) podlega ponad 30 tys. gatunków zwierząt i roślin. Są to gatunki, których istnienie jest zagrożone nie tylko z powodu zmian przyrodniczych, ale przede wszystkim stale wzrastającej chęci posiadania okazów lub wyrobów z nich wykonanych.

W Polsce organem administracyjnym Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) jest Minister Środowiska.

Reklamy

 

 

źródło i fot. SCRP Izba Celna w Białej Podlaskiej