Już po raz siódmy w Wojsławicach odbyły się Spotkania Trzech Kultur. Wydarzenie było współfinansowane ze środków Starostwa Powiatowego w Chełmie. Wojsławice znajdują się na granicy trzech odmiennych przestrzeni, na rozdrożu trzech różnych światów. Jest punktem styku trzech religii: katolickiej, prawosławnej i żydowskiej.
Organizując tę imprezę Stowarzyszenie stawia sobie za cel przypomnienie i pielęgnowanie tradycji i historii tego miasteczka. Przed laty żyli tu obok siebie w zgodzie i harmonii katolicy, Żydzi i wyznawcy prawosławia. Dlatego też pragnieniem naszym jest podtrzymywanie tego niepowtarzalnego klimatu poprzez prezentację tradycji i obyczajów poszczególnych narodowości, promocja wielojęzykowej twórczości artystycznej, jak również zintegrowanie i zaspokojenie potrzeb kulturalnych społeczeństwa poprzez wspólną zabawę – wyjaśnia Marian Lackowski – prezes Stowarzyszenia Miłośników Wojsławic, inicjator i organizator całego przedsięwzięcia. Przyznać trzeba, że cele te zostały osiągnięte.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w miejscowym kościele rzymskokatolickim pw. św. Michała Archanioła. Był czas, że ludzie o różnych kulturach i wyznaniach potrafili żyć obok siebie w zgodzie. Każdy pracował i modlił się na swój sposób, szanując przy tym siebie wzajemnie i tworząc zarazem niepowtarzalny specyficzny klimat. Dlatego też wielokulturowa historia i tradycja Wojsławic warta jest pielęgnowania, by móc się nią dalej ubogacać, tym bardziej, ze przepiękna sceneria Wojsławic, sprzyja organizacji tego typu przedsięwzięć – wspomniał ks. Zbigniew Kasprzyk, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Wojsławicach, który na homilii przybliżył historię kościoła i Wojsławic. Przypomniał, iż Wojsławice znajdują się na szlaku lubelskiego renesansu.
Z kościoła uczestnicy Spotkań przenieśli się do cerkwi Kazańskiej Ikony Matki Bożej. Ks. mitrat Jan Łukaszuk, proboszcz parafii pw. św. ap. Jana Teologa w Chełmie odprawił uroczyste nabożeństwo w muzycznej oprawie chóru z chełmskiej cerkwi pod batutą Jana Podoluka. W cerkwi odbył się koncert zespołu „Nadbużański Klon Zielony” z Zanowinia oraz duetu Luby Karpus i Karoliny Panas.
Spotkania Trzech Kultur zostały uroczyście otwarte na scenie na placu przy synagodze. Głos zabrał organizator Marian Lackowski, prezes Stowarzyszenia Miłośników Wojsławic, współorganizator ks. Zbigniew Kasprzyk, proboszcz miejscowej parafii oraz wójt gminy Wojsławice Henryk Gołębiowski, który wyraził radość, iż w tym roku współorganizatorem Spotkań Trzech Kultur jest także Urząd Gminy: organizowane spotkania przyczyniają się do zachowania i promocji bogactwa dziedzictwa kulturowego miasteczka i promują gminę na arenie całego kraju, a także i świata, dlatego koniecznym jest wspieranie tak cennych inicjatyw. Serdeczne podziękowania dla Stowarzyszenia Miłośników Wojsławic, że tradycję i historię pielęgnują.
Podczas Spotkań Trzech Kultur wręczono trzy dyplomy „Przyjaciel Dziecka”, które z wniosku Stowarzyszenia Miłośników Wojsławic zostały przyznane przez zarząd lubelskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci: Urzędowi Gminy Wojsławice, parafii pw. św. Michała Archanioła w Wojsławicach i Bankowi Spółdzielczemu w Wojsławicach za okazaną wrażliwość i troskę oraz serdeczną pomoc dzieciom i ich rodzinom. Wręczono również podziękowania za dotychczasową współpracę ze Stowarzyszeniem Miłośników Wojsławic oraz przyznano honorowe członkowstwa.
Na scenie artyści zaprezentowali utwory muzyczne różnych kultur. Przed publicznością wystąpił zespół „Nadbużański Klon Zielony” z Zanowinia, Zespół Lucky 7, Natalia Kramek, grupa taneczna Dance Kids, Dance Group, Michał Terlecki (bandurzysta i wokalista ze Lwowa), chór Wojsławianie, zespół muzyczny z Dubienki pod kierownictwem Grażyny Jarosz, Adrian Makar (zwycięzca „Mam Talent”), zespół Herkulanum-reaktywacja, kapela Kataryna, Marlena Stangryciuk oraz zespół Szalom Chełm, jak również gościnny występ Julii i Zuzanny Aleksiejuk oraz Niny Nizio, najmłodszych mieszkanek gminy Wojsławice.
Otwarta dla zwiedzających była wojsławicka synagoga, w której zostało utworzone trzykulturowe muzeum pamiątek.
Oprócz koncertów organizatorzy zapewnili atrakcje dla dzieci, konkursy, aukcje, a każdy gość mógł posilić się grochówką i bigosem.
Tegoroczna edycja Spotkań Trzech Kultur połączona była ze Świętem Bankowości Spółdzielczej. Przybliżona została historia Banku Spółdzielczego w Wojsławicach, osiągnięcia, ofertę i korzyści. Bank Spółdzielczy był sponsorem głównym Spotkań Trzech Kultur.
W porozumieniu ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Osób Potrzebujących „PRZYTULISKO” w Chełmie została przeprowadzona zbiórka publiczna na rzecz trójki niepełnosprawnych dzieci mieszkających w gminie Wojsławice: Ninki Nizio, Julki Aleksiejuk i Karola Mojsyma. Zebrana kwota w wysokości 1823,90 zł zostanie przeznaczona na rehabilitację i leczenie dzieci.
W Spotkaniach udział wzięli mieszkańcy Wojsławic i okolic, jak również osoby z różnych zakątków Polski, a także spoza granic naszego kraju. Zasięg imprezy z roku na rok jest coraz szerszy, a liczba zainteresowanych wielokulturowością Wojsławic ciągle wzrasta. Uczestnicy wypowiadają się w jednym duchu, że takie imprezy powinny odbywać się częściej, a uroczystości w synagodze i cerkwi powinny być odprawiane regularnie.
Spotkania Trzech Kultur to impreza bogata w wydarzenia, wiele osób ze wzruszeniem uczestniczyło w nich, mogli oni dotknąć przeszłości swoich przodków i tego dnia powrócić do swoich korzeni. Piękna tradycja integrowania byłych i obecnych mieszkańców Wojsławic, bez względu na ich przekonania, jest pielęgnowana i mamy nadzieję, że będzie to kontynuowane. Bardzo ważne jest, by zwłaszcza młode pokolenie poznawało historię, kulturę i tradycję swojej małej Ojczyzny, doceniając wkład w jej rozwój tych, którzy niegdyś tu mieszkali – mówili uczestnicy Spotkań.
Mamy nadzieję, że organizowane spotkania przyczynią się do zachowania i promocji bogactwa dziedzictwa kulturowego Wojsławic. Już dziś serdecznie zapraszamy za rok do uczestnictwa w tym wyjątkowym ekumeniczno – historyczno – kulturalnym wydarzeniu, na którym z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – zachęcają organizatorzy wojsławickich Spotkań Trzech Kultur.