22 grudnia 2024

W krainie lessowych wąwozów

Leśny Skarbiec – czyli lubelska majówka.
Zbliża się weekend majowy, który warto spędzić poza miejscem zamieszkania. Tradycyjnie już na najazd turystów przygotowują się najbardziej znane miejscowości w Polsce.

Reklamy

Ale czy warto wyruszać w długą podróż i wypoczywać w zatłoczonych miejscach, odwiedzanych przez rzesze turystów?

Nie trzeba planować kilkugodzinnych podróży, w mało komfortowych warunkach, aby oderwać się od codziennych spraw, a przy okazji zobaczyć ciekawe, często mało znane i nie tak zatłoczone miejsca.

Reklamy

W województwie lubelskim można wybrać się np.: do „Krainy lessowych wąwozów- – czyli Nałęczowa, Kazimierza, Puław oraz okolicznych miejscowości, takich jak Wojciechów czy Karczmiska. Miłośnicy przyrody natomiast znajdą wypoczynek m.in. w „Leśnym Skarbcu-. Te propozycje to produkty turystyczne tworzone w ramach projektu „Turystyka – wspólna sprawa-.

Grupa partnerska „W krainie lessowych wąwozów- działa w regionie tzw. trójkąta turystycznego, czyli Nałęczowa, Kazimierza Dolnego i Puław oraz miejscowości takich jak: Opole Lubelskie, Wojciechów, Poniatowa, Karczmiska, Garbów, Gołąb.

Reklamy

Zwiedzanie „Krainy lessowych wąwozów- warto rozpocząć od Nałęczowa, gdzie można zatrzymać się w Termach Pałacowych, Hotelu Przepióreczka, czy Pawilonie Angielskim, a w Kawiarni Jaśminowej spróbować specjałów tradycyjnej kuchni. Z Nałęczowa do Kazimierza można dojechać rowerem, ciesząc się pięknymi widokami i unikając korków przy wjeździe do miasta. W Kazimierzu warto zwiedzić Muzeum Nadwiślańskie, wejść na Górę Trzech Krzyży i basztę, zwiedzić ruiny zamku, czy wybrać się na spacer po Zespole Parków Krajobrazowych. Z Nałęczowa możemy także dotrzeć kolejką wąskotorową do Karczmisk, gdzie na turystów czekają m.in. przejażdżka bryczką i zabawy rekreacyjne na świeżym powietrzu. W Puławach z kolei można skorzystać z kilku szlaków rowerowych, wybrać się na spływ kajakowy oraz zwiedzić liczne zabytki. Do Garbowa natomiast warto wybrać się na szlak „Śladami dworów garbowskich- a do Gołębia, aby zwiedzić Muzeum Nietypowych Rowerów.

W czasie długiego weekendu majowego turyści mogą liczyć na wiele imprez współorganizowanych przez grupę partnerską „W krainie lessowych wąwozów-. W Nałęczowie od 28 kwietnia do 6 maja codziennie będą odbywały się koncerty, pokazy tańca, imprezy sportowe, a także kiermasz regionalny w dniach 30 kwietnia – 3 maja. Miłośnicy kolei 3 i 6 maja będą mogli wybrać się na wycieczkę Nałęczowską Koleją Wąskotorową z Nałęczowa do Karczmisk, a 5 maja odbędzie się rajd rowerowy Kazimierz Dolny – Janowiec – Puławy.

Więcej informacji dla turystów znajduje się na stronie internetowej
www.naleczow.org.pl >>

Jednak jeśli ktoś chciałby majówkę spędzić bliżej natury, to może wybrać się np. w okolice Janowa Lubelskiego.

Grupa partnerska „Leśny Skarbiec-, powstała w ramach projektu „Turystyka – wspólna sprawa-, już zaprasza turystów na liczne szlaki piesze i rowerowe, prowadzące przez Lasy Janowskie – jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce. Można również żeglować po Zalewie Janowskim i pływać kajakami po okolicznych rzekach. Miłośnicy jazdy konnej mogą odwiedzić pierwszą w Polsce hodowlę dzikiego konia polskiego. Amatorów mocniejszych wrażeń zainteresują wyprawy terenowe i przeprawy przez bagna gąsienicowym pojazdem szwedzkiej armii. W weekend majowy warto odwiedzić Janów Lubelski, aby w dniach 2 i 3 maja wziąć udział w „Festiwalu Kwiatów i Folkloru – z wiosną do Unii-.

Impreza będzie prezentować bogactwo kultury ludowej Ziemi Janowskiej. Wystąpią m.in. kapele ludowe i zespoły śpiewacze. Podczas Festiwalu goście będą mogli obejrzeć wystawy: kwiatów i sadzonek, rzemiosła artystycznego oraz spróbować smaków lokalnej kuchni. Wszelkie informacje dotyczące wypoczynku w Janowie Lubelskim i okolicach znajdują się na stronie
www.janowlubelski.pl >>

Jednak atrakcje, jakie będą dostępne dla turystów już podczas najbliższej majówki, to nie wszystko.

W ramach produktu „Leśny Skarbiec- planujemy: uruchomienie punktu informacji turystycznej, wykonanie jednolitego oznakowania Janowa Lubelskiego oraz ostoi konika biłgorajskiego. Zamierzamy powołać również Lokalną Organizację Turystyczną – mówi Andrzej Majkowski, lider grupy partnerskiej „Leśny Skarbiec-. Aby można było zrealizować te plany przed grupami partnerskimi jeszcze dużo pracy. Turyście bowiem trzeba zaproponować nie tylko atrakcje, ale i usługi na odpowiednim poziomie.

Dlatego właśnie członkowie grup partnerskich oraz przedstawiciele branży turystycznej, biorą udział w szkoleniach w ramach projektu „Turystyka – wspólna sprawa-. Szkolenia projektu „Turystyka – wspólna sprawa- pomogą rozwijać i udoskonalać nasz produkt turystyczny „Leśny Skarbiec-. Dowiadujemy się na nich wielu ciekawych i potrzebnych rzeczy, a prowadzący zajęcia są bardzo kompetentni. – twierdzi Iwona Piłat-Rząd, właścicielka Hotelu Duo Centrum Szkoleniowo-Wypoczynkowego w Janowie Lubelskim.

Na szkoleniach pracownicy i menadżerowie z branży turystycznej zdobywają wiedzę m.in. z zakresu pozyskiwania funduszy, zarządzania zasobami ludzkimi czy wykorzystania Internetu w promocji swojej firmy. Kursy są dofinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego nawet do 80 procent.

* * *

Projekt „Turystyka – wspólna sprawa- objęty jest patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego i Wojewody Lubelskiego. Partnerami projektu w województwie lubelskim są: Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Nałęczowska-, Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna, Europejskie Centrum Integracji i Współpracy Samorządowej „DOM EUROPY”, Związek Transgraniczny Euroregion Bug, Lokalna Organizacja Turystyczna „Zamość i Roztocze-.

***

Ogólnopolskimi patronami projektu „Turystyka – wspólna sprawa- są: Polska Organizacja Turystyki, Polska Izba Turystyki, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Polska Federacja Pilotażu i Przewodnictwa oraz Rada Krajowa Izb Turystyki.

www.tws.org.pl >>