W Werbkowicach powstaje elektrownia biogazowa o mocy 1 MW, która będzie zaopatrywać w ciepło mieszkańców. Nowa inwestycja posiada już prawomocne pozwolenie na budowę. Koszt powstania biogazowni szacowany jest na kilkanaście mln złotych. Planowane zakończenie inwestycji to III kwartał 2013 roku.
W Werbkowicach na Lubelszczyźnie powstaje elektrownia biogazowa o mocy 1 MW, która będzie zaopatrywać w ciepło mieszkańców. To już kolejna inwestycja Grupy Kapitałowej WIKANA SA, tym razem realizowana przez Wikana Nieruchomości Sp. z o.o. Zielone Tarasy SKA. Nadzór nad inwestycją sprawować będzie Wikana Bioenergia Sp. z o. o., dla której będzie to już druga, po wybudowanej i uruchomionej w Piaskach k. Lublina, inwestycja w obszarze energetyki odnawialnej.
Nowa inwestycja posiada już prawomocne pozwolenie na budowę. Koszt powstania biogazowni szacowany jest na kilkanaście mln złotych. Planowane zakończenie inwestycji to III kwartał 2013 roku.
– Zalet budowy biogazowni jest wiele. Rolnicy, dzięki długoletnim umowom, mają zagwarantowany zbyt surowców. Otrzymują przy tym tani i ekologiczny nawóz. Powstaną także nowe miejsca pracy – mówi Tomasz Grodzki, prezes WIKANA BIOENERGIA Sp. z o.o.
W Werbkowicach do uzyskania energii używana będzie kukurydza, skupowana od okolicznych rolników oraz wysłodki buraka cukrowego nabywane od Krajowej Spółki Cukrowej. Biogaz produkowany będzie w dwóch zbiornikach fermentacyjnych oraz jednym pofermentacyjnym. Następnie spalany w generatorach prądu o mocy 1 MW. W wyniku tych procesów powstanie energia elektryczna, której odbiorcą będzie regionalny dystrybutor energii, oraz cieplna, wykorzystywana przez miejscowych odbiorców. Dodatkowo, odpady bogate w azot będą doskonałym nawozem wykorzystywanym przez rolników.
– Chciałbym zaznaczyć, że w Werbkowicach panuje bardzo dobry klimat dla naszej inwestycji. Współpraca przebiega sprawnie i przejrzyście – podkreśla Robert Gajor, wiceprezes WIKANA BIOENERGIA Sp. z o.o.
WIKANA BIOENERGIA Sp. z o.o. szykuje na Lubelszczyźnie kolejne proekologiczne inwestycje m.in. budowę pierwszej na Lubelszczyźnie i drugiej w Polsce farmy fotowoltaicznej.
Elektrownia biogazowa to rodzaj instalacji, która wytwarza energię elektryczną ze źródeł odnawialnych i dzięki temu chroni środowisko naturalne poprzez efekt tzw. zaniechanej emisji dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery. Przez „emisję zaniechaną” należy rozumieć ilość CO2, jaka zostałaby dostarczona do atmosfery w wyniku produkcji energii z użyciem paliw konwencjonalnych (np. węgla kamiennego).