23 grudnia 2024

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Lublinie

W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Archikatedrze Lubelskiej odbędą się koncerty w ramach Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, pod patronatem honorowym Arcybiskupa Metropolity Lubelskiego Stanisława Budzika.

Reklamy

 

W programie miedzy innymi koncert z okazji 70-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Izraelem, pod patronatem honorowym Anny Azari, Ambasadora Izraela w Polsce.

„Festiwal Wielkanocny w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie to okazja do wysłuchania najpiękniejszych utworów, w najlepszym wykonaniu. Mamy ogromną satysfakcję, że te wspaniałe koncerty odbywają się właśnie w Sali Operowej. Nie mniej ważne jest to, że koncert w Archikatedrze Lubelskiej, w wykonaniu słynnego Szymanowski Quartet jest wydarzeniem otwartym, czyli dostęnym dla wszystkich zainteresowanych.“ – mówi Piotr Franaszek, Dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Reklamy

21 marca w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, po raz pierwszy w Polsce wystąpi Israel Camerata Orchestra Jerusalem. Usłyszymy II Koncert fortepianowy B-dur op. 19 Ludwiga van Beethovena; Divertimento, Sz. 113Béli Bartóka; Al Naharot Bavel (Nad brzegami Babilonu) op. 33, Marca Lavryego, Symfonia g-moll K. 550Wolfganga Amadeusza Mozarta.W koncercie wystąpi jeden z najwybitniejszych pianistów polskich młodego pokolenia Szymon Nehring. Orkiestrę poprowadzi AvnerBiron.

22 marca w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie wystąpi amerykańska Buffalo PhilharmonicOrchestra, która działa nieprzerwanie od 1938 roku, a jej siedzibą jest Kleinhans Music Hall uznawany jest za jedną z najlepszych sal koncertowych w Stanach Zjednoczonych. Słynna orkiestra zagra pod batutą JoAnnFalletty, uważanej mistrzynię amerykańskiej muzyki symfonicznej. Wraz z objęciem stanowiska Dyrektora Muzycznego Buffalo PhilharmonicOrchestra w 1999 roku Maestra Falletta została pierwszą w historii dyrygentką uznanej orkiestry amerykańskiej. W koncercie na fortepianie zagra uznany wirtuoz Conrad Tao. Program:Samuel Barber – I symfonia op. 9, George Gershwin – Koncert fortepianowy F-dur, Krzysztof Penderecki – Adagio z III Symfonii, Leonard Bernstein – Tańce symfoniczne z West Side Story.

Reklamy

23 marca w Archikatedrze Lubelskiej Szymanowski Quartet wykonają utwór „Siedem ostatnich słów Zbawiciela na Krzyżu” Józefa Haydn. Koncert jest wydarzeniem otwartym. Szymanowski Quartet od niemal 20 lat prowadzi międzynarodową działalność koncertową, będąc stałym gościem na scenach wszystkich kontynentów.Zaliczany do ekskluzywnego grona najpopularniejszych kwartetów smyczkowych na świecie, wyróżnia się swą ekspresyjnością i dbałością o stylistyczną różnorodność oraz własnym dźwiękowym charakterem.

Bilety na koncerty w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie można nabyć poprzez www.spotkaniakultur.com oraz w kasie Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Koncert w Archikatedrze Lubelskiej jest wydarzeniem otwartym i udział w nim jest bezpłatny.

Partnerem lubelskiej edycji Festiwalu Wielkanocnego jest Miasto Lublin. Koncert Buffalo PhilharmonicOrchestra odbywa się przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Lubelska edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena realizowana jest w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena.Koncerty festiwalowe odbywają się w ramach lubelskich obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”.

 

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Po raz pierwszy zagościł w kalendarzu melomanów w 1997 roku – upamiętniającym 170. rocznicę śmierci twórcy IX Symfonii – stał się stałym i ważnym elementem życia kulturalnego Europy. Jego rangę doceniło Europejskie Stowarzyszenie Festiwali z siedzibą w Gent (Belgia), przyjmując do grona swych członków w październiku 2001 roku.

Program każdej edycji Festiwalu, odbywającego się od 2004 roku w Warszawie (przez pierwsze 7 lat – w Krakowie) jest inny, w sposób ciekawy i różnorodny pokazując zdobycze muzyki europejskiej. Każda edycja ujmuje dzieła Beethovena z różnych muzycznych perspektyw i pozwala dostrzec, skąd czerpał inspiracje Beethoven, jaki wpływ wywarła jego muzyka na twórców innych epok i jakie miejsce zajmuje Beethoven w świecie sztuki współczesnej oraz we współczesnym świecie.

Dyrektor Generalny Festiwalu, Elżbieta Penderecka, pozostaje konsekwentna w starannym doborze programu koncertów tak, aby prezentowane były w najlepszych interpretacjach i na najwyższym światowym poziomie. Wśród wybitnych artystów, którzy wystąpili na Festiwalu, wymienić można m.in. pianistów Garricka Ohlssona, AlexeiaLubimova, Piotra Anderszewskiego czy Rudolfa Buchbindera, wiolonczelistów: Borisa Pergamenchikowa, Arto Norasa i Davida Geringasa, skrzypków: Anne-SophieMutter, Gidona Kremera i Chee-Yun, śpiewaków: Gabrielę Benačkovą, ChristianeLibor, Izabellę Kłosińską, Simona Estesa, Andreasa Schmidta i Wendy Nielsen, dyrygentów: HelmuthaRillinga, Christopha von Dohnányi, SauliusaSondeckisa, Johannesa Goritzkiego, Antoniego Wita i Jamesa Conlona; zespoły takie jak, NorddeutscherRundfunkOrchester, GächingerKantorei i BachAkademie Stuttgart, I Sonatori de la Gioiosa Marca, KremerataBaltica, Wiener Akademie, Saint Petersburg Hermitage Symphony Orchestra, Boston Baroque, BachAkademie Stuttgart, English ChamberOrchestra, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, SinfoniaVarsovia, Shanghai Quartet  czy Orkiestrę i Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie.

 

źródło, grafika: CSK