Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej podpisało porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie. Żołnierze z brygad OT będą podnosić swoje kwalifikacje oraz doskonalić umiejętności w Centrum Symulacji Medycznej Uczelni.
Współpraca pomiędzy Wojskami Obrony Terytorialnej a Uniwersytetem Medycznym w Lublinie trwa już od około trzech lat. Podpisanie porozumienia pieczętuje dotychczasowe działania w zakresie podnoszenia kwalifikacji medycznych przez żołnierzy WOT. Zasadniczym celem porozumienia jest możliwość korzystania z zaplecza medycznego oraz kadry Uniwersytetu Medycznego w Lublinie do szkolenia Terytorialsów w zakresie ratownictwa medycznego, aby skuteczne nieść pomoc lokalnym społecznościom na terenie całej Polski.
Jak podkreślił gen. broni Wiesław Kukuła, dowódca WOT – niemal co szósty żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej ma specjalność wojskową związaną z medycyną. Kształtowanie i podtrzymanie kompetencji medycznych żołnierzy wymaga odpowiedniego zaplecza – miejsca takie jak to są doskonałym przykładem, iż szkolenie to może być realizowane blisko jednostek wojskowych na najwyższych światowych standardach. Wojna obronna Ukrainy nadaje szczególny kontekst formalizowanej dziś współpracy.
Prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie dodał zaś, że podpisanie porozumienie ma ogromne znaczenie, ponieważ uczestnicząc w szkoleniu żołnierzy WOT mamy wspólne korzyści, będziemy mieli lepiej wyszkolonych partnerów, od których możemy czerpać m.in. zdolności organizacyjne. Nie możemy zapomnieć o ich niesionej pomocy w czasie wirusa SARS-CoV-2. Tego nigdy im nie zapomnimy.
Stale rosnąca liczba żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, coraz większe zaangażowanie w działania przeciwkryzysowe oraz duża aktywność szkoleniowa formacji na terenie całego kraju to czynniki, które legły u podstaw sformalizowania współpracy pomiędzy Wojskami Obrony Terytorialnej i Uniwersytetem Medycznym w Lublinie. Efektem umowy będzie również poprawa bezpieczeństwa żołnierzy realizujących coraz bardziej zaawansowane przedsięwzięcia poprzez szybsze udzielenie pomocy w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia obywateli.
info i fot. 2LBOT / por. MARTA GABOREK