22 grudnia 2024

Wykopaliska archeologiczne w Rogalinie – sezon II

Hrubieszowszczyzna

Reklamy

23 października zakończył się II sezon ratowniczych badań archeologicznych w Rogalinie (gm. Horodło). Wykopaliska prowadzono na niezwykle interesującym cmentarzysku tzw. kultury strzyżowskiej z wczesnej epoki brązu (1800 – 1650 lat przed Chr.).

Podobnie jak miało to miejsce w roku ubiegłym, także teraz badania zorganizowano przy współpracy z Instytutem Archeologii UMCS w Lublinie.

Reklamy

W pracach badawczych kierowanych przez Annę Hyrchałę i Bartłomieja Barteckiego z hrubieszowskiego Muzeum, udział wzięło 22 studentów III roku archeologii z lubelskiej uczelni.

Reklamy

Przeprowadzenie wykopalisk było możliwe przede wszystkim dzięki pomocy organizacyjnej Gminy Hrubieszów oraz Sołectwa Brodzica. Z tego miejsca pragniemy serdecznie podziękować Wójtowi Janowi Mołodeckiemu, który od lat wspiera wszelkie archeologiczne przedsięwzięcia nie tylko w naszym regionie. Bezinteresowne zaangażowanie lokalnych samorządów jest obiektem podziwu i zazdrości wśród wielu archeologów prowadzących badania poza Hrubieszowskim. Kolejne słowa wdzięczności należą się sołtysowi Brodzicy – Piotrowi Sendeckiemu, który bez chwili zastanowienia wyraził zgodę na zorganizowanie w wiejskiej świetlicy dwutygodniowej bazy noclegowej dla lubelskich studentów archeologii. Bez ich pomocy kontynuacja rozpoczętych w 2009 roku badań ratowniczych w Rogalinie nie byłaby możliwa.

Pod koniec 2008 roku do Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie za pośrednictwem Powiatowej Komendy Policji trafiło zgłoszenie o przypadkowym natrafieniu na silnie rozdrobnione fragmenty ludzkiego szkieletu. Mieszkaniec Rogalina skracający sobie drogę do domu, idąc przez pole natknął się na niewielkie ułamki czaszki oraz żeber. Prócz materiału kostnego na powierzchni zaoranego na zimę pola natrafiono na drobne paciorki fajansowe, fragment szpili lub igły kościanej oraz kilka fragmentów ceramiki z ornamentem odciśniętego sznura.

Na podstawie uzyskanych informacji zdecydowano przeprowadzić ratownicze badania archeologiczne na tym obszarze w sezonie wiosenno – jesiennym 2009 roku. Tak rozpoczął się niezwykle obiecujący rozdział w badaniach archeologicznych prowadzonych z ramienia hrubieszowskiego Muzeum.

Tegoroczne badania przeszły nasze oczekiwania. Cmentarzysko w Rogalinie zdawało się być silnie zniszczone, a ubiegłoroczne badania ratownicze zorganizowano by ocalić tak dużo, jak to możliwe. Okazało się jednak, że obok kilku zniszczonych pochówków, których ślady zadokumentowano na powierzchni, pod niewielką warstwą oraniny znajdują się groby jeszcze nienaruszone dostarczające wielu cennych informacji oraz ciekawych zabytków. Niestety w wyniku intensywnej działalności rolniczej są one niezwykle zagrożone dalszymi zniszczeniami, dlatego na pomoc ruszyli archeolodzy z Lublina.

Do chwili obecnej zlokalizowano i przebadano częściowo lub w całości 9 pochówków. Hrubieszowskie Muzeum wzbogaciło się o niezwykle atrakcyjne naczynia gliniane, ozdoby z miedzi, kości, muszli i fajansu czy imponujące narzędzia krzemienne. Stanowisko w Rogalinie wkrótce może stać się bardzo ważnym punktem odniesienia dla polskich i zagranicznych badaczy zajmujących się dziejami człowieka w tej części Europy sprzed niemal 4 tysięcy lat. Wykopaliska będą kontynuowane w kolejnych sezonach.

GALERIA »

***

Tekst i foto:
Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie