22 stycznia 2025

Wystawili ponad 3000 fikcyjnych oświadczeń dla obywateli Ukrainy

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, zatrzymali 4 ob. Polski oraz 1 ob. Ukrainy, którzy wystawili ponad 3000 fikcyjnych oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców. Pomagali im tym samym w nielegalnym przekraczaniu granicy. Oczywiście brali za to pieniądze, ale później nikogo nie zatrudniali. Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie, zatrzymane osoby już usłyszały zarzuty.

Reklamy

 

Osoby zostały zatrzymane na terenie województwa mazowieckiego przez funkcjonariuszy NOSG z Placówek w Białej Podlaskiej i Sławatyczach oraz Wydziału Zabezpieczenia Działań. Podczas prowadzonej realizacji zabezpieczono na poczet przyszłych kar środki finansowe w postaci: 137 880 zł oraz 14 575 dolarów amerykańskich. Na miejscu zabezpieczono również komputery stacjonarne, laptopy, przenośne dyski pamięci, telefony komórkowe oraz dokumentację związaną z prowadzeniem fikcyjnej działalności.

Działalność przestępcza tej grupy osób polegała na rejestrowaniu fikcyjnych spółek, zakładanych w dużej części na tzw. osoby „słupy”. Następnie w celu osiągania korzyści majątkowych, na wystawianiu i rejestrowaniu oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy w PUP na terenie woj. lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego oraz zaproszeń w Urzędach Wojewódzkich w Lublinie, Białymstoku oraz Warszawie.  W ten sposób od kwietnia 2016 r. tylko w ramach 3 spółek, osoby te zarejestrowały ponad 3000 oświadczeń dla ob. Ukrainy. Na ich podstawie cudzoziemcy uzyskali w Urzędach Konsularnych na Ukrainie wizy wjazdowe na terytorium RP.

Reklamy

W rzeczywistości żadna z firm nie miała zamiaru oraz możliwości zatrudnienia ob. Ukrainy. Część z firm działała pod fałszywymi adresami. W celu uwiarygodnienia składanych w Urzędach Wojewódzkich zaproszeń, firmy przestawiały nie mające pokrycia w rzeczywistości wyciągi z rachunków bankowych, fikcyjne umowy najmu lokali itd.

W trakcie prowadzonego śledztwa przesłuchano w charakterze świadków ponad 80 ob. Ukrainy, którzy na podstawie oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy oraz zaproszeń wystawionych przez „fikcyjnie” działające firmy, uzyskali wizy wjazdowe na terytorium RP.

Reklamy

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Za popełnione przestępstwo osoby usłyszały już zarzuty z art. 264 § 3 kk w związku z art. 65 § 1 w zw. z art. 12 kk. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Prokurator zastosował wobec zatrzymanych ob. RP dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju.

Sprawa ma charakter rozwojowy, planowane są kolejne zatrzymania.

Od 11 czerwca 2017r. zniesiony został obowiązek posiadania wiz przez obywateli Ukrainy podróżujących do UE. Warunkiem jest posiadanie paszportu biometrycznego i spełnienie pozostałych warunków wjazdu określonych w przepisach, a pobyt w ramach ruchu bezwizowego nie może trwać dłużej niż 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu. Jednak w pozostałych przypadkach nadal obowiązuje ruch wizowy.

 

(źródło i fot. NOSG)