22 stycznia 2025

XV Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

Zamość

Reklamy

W dniu 11.04 br. w Zamościu miał miejsce diecezjalny etap XV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

W części pisemnej (test, 45 pytań) odbywającej się w I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego uczestniczyło 61 uczestników z 68 zakwalifikowanych z 27 szkół z terenu diecezji zamojsko – lubaczowskiej (Biłgoraj 5, Hrubieszów 3, Lubaczów 2, Lubycza Królewska 1, Łaszczów 1, Tomaszów Lubelski 2, Tyszowce 1, Zamość 12). Na otwarciu Konkursu obecny był ks. bp dr Wacław Depo ordynariusz diecezji zamojsko – lubaczowskiej i pan Zygmunt Kamiński dyr. I Liceum
Ogólnokształcącego w Zamościu.

Reklamy

Do części ustnej zakwalifikowało się siedem osób (Elżbieta Kusz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Biłgoraju (83 punkty na 90 możliwych), katecheta Grażyna Skakuj; Adrian Bryk (83) z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu, katecheta Anna Maciukiewicz; Magdalena Pawluk (83) z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu, katecheta Anna Maciukiewicz; Marta Rój (80) z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Biłgoraju, katecheta Grażyna Skakuj; Michał Nizioł (75) z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Biłgoraju, katecheta Grażyna Skakuj; Anna Mielniczek (72) z Zespół Szkół nr 1 im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim, katecheta Jadwiga Błahuta; i Małgorzata Soron (71) z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie, katecheta ks. Stanisław Książek), które zgromadziły największą ilość punktów.

Reklamy

Podczas części ustnej finaliści odpowiadali na pytania za 1, 3 i 5punktów. Najlepiej z nimi poradzili sobie: Magdalena Pawluk (9 punktów na 9 możliwych), Michał Nizioł (8), Marta Rój (6) i to właśnie oni pojadą do Niepokalanowa gdzie w dniach 6-7 czerwca br. odbędzie się etap ogólnopolski. Jeszcze wcześniej w dniach 12-13 maja będą miały miejsce bezpłatne III Częstochowskie Spotkania Młodych z Biblią na Jasnej Górze, które mają wymiar formacyjno-warsztatowy i odbywają się w rocznicę zamachu na życie Jana Pawła II.

Przewodniczącym komisji oceniającej w Zamościu był ks. dr Garbiel Cisek. Ponadto w skład oceniającego gremium weszli: dr Łukasz Kot – przewodniczący KSCCh oddział w Zamościu, Aleksander Śwircz wiceprzewodniczący Stowarzyszenia.

Uczestnicy w przerwie miedzy częścią pisemną a ustną mieli okazję zwiedzić Zamość i zapoznać się z jego architekturą i historią. Po ,,Mieście Arkad” oprowadzał Pan Kazimierz Dziok wiceprezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego oddział w Zamościu.

Patronat nad etapem diecezjalnym objął ks. bp dr Wacław Depo – ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Katolickie Radio Zamość i Niedziela zamojsko-lubaczowska objęły patronat medialny i ufundowały dodatkowe nagrody. Specjalne nagrody przeznaczyła również Kuria Diecezjalna w Zamościu.

Tym razem, zakres tematyczny Konkursu obejmuje Pisma Świętego Pawła: 1-2 do Tesaloniczan; 1-2 List do Koryntian; List do Galatów; List do Filipian; List do Rzymian; List do Kolosan; List do Efezjan; List do Filemona; 1-2 List do Tymoteusza; List do Tytusa. Laureaci ogólnopolskiego etapu, oprócz cennych nagród książkowych i pieniężnych otrzymają indeksy na różne kierunki (teologię, filozofię, historię, naukę o rodzinie, kulturoznawstwo i historię sztuki) ufundowane przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Opolski i Uniwersytet Szczeciński. Patronat naukowy nad Konkursem sprawują KUL i UKSW.

W tegorocznej edycji Konkursu (etap szkolny) wzięło udział 30 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych ze wszystkich diecezji kraju.

***

Łukasz Kot