Gminny Ośrodek Kultury w Dołhobyczowie i Sołectwo w Żabczu było organizatorami festynu pt. „Śladami Bolesława Prusa”, który odbył się 2 czerwca 2013r.
„Hej, nie masz to nie masz jak ta nasza wioska, pieniędzy w niej niewiele, lecz zieloność boska. Powietrze jak w raju, kartofelki z mlikiem, powozik z herbami a żyd z komornikiem”.
W roku ubiegłym obchodziliśmy 100 rocznicę śmierci znakomitego pisarza i staraliśmy się przybliżyć jego postać, oraz ukazać jego związek z Żabczem. Natomiast w tym roku chcieliśmy przypomnieć czasy, w których żył nasz rodak. Podkreślić to miała scenografia, stroje zespołów, muzyka, dobór repertuaru zespołów- zostało wykorzystane słowo mówione, pisane i śpiewane przez samego Mistrza.
Uroczystość rozpoczęto złożeniem kwiatów pod obeliskiem B. Prusa. Na którą przybyła duża ilość społeczeństwa. Zaszczyciły nas również swoją obecnością Władze Gminy na czele z Panią Przewodniczącą Rady Gminy Elżbietą Drozdą, Panem Wójtem Józefem Demendeckim, Panem Sekretarzem Stanisławem Staszczukiem i Panią Skarbnik Alicją Jurczuk. Obecni byli Radni Gminy, Sołtysi, Dyrektorzy szkół, oraz wielu innych zacnych gości.
Zaprezentowany był fragment inscenizacji „Lalki” B. Prusa (w wykonaniu Pani Agaty Kryszczuk i Pana Zdzisława Pasieki), oraz „Kartek z podróży do Lublina” ( w wykonaniu zespołu „Pogranicze” z Przewodowa). Podsumowano również konkurs na lalkę szmacianą ( wpłynęło 15 lalek, autorami były zarówno osoby dorosłe jak i dzieci. Wszyscy otrzymali podziękowania jak i upominki).
Na scenie zaprezentowały się również Zespoły Śpiewacze działające na terenie gminy- „Wrzos”, „Seniorzy”, „Nadbużanki”, „Kresowianki” i „Pogranicze”- oczywiście w strojach z epoki pozytywizmu.
Uroczystość została zakończona występem kapeli Moch-Bend.
„Choć pracownika noc otoczy głucha,
Wyrosną kwiaty na cmentarnej grzędzie
I nieśmiertelna cząstka jego ducha
W sercu pokoleń późniejszych żyć będzie”.
– Bolesławowi Prusowi – Adam Asnyk.
Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie, dziękujemy Władzom gminy, Panu Wójtowi za ufundowanie grochówki strażakom, obsłudze gminy oraz wszystkim, którzy w to niedzielne popołudnie zechcieli się trochę rozerwać, czegoś nauczyć a jednocześnie oddać hołd wielkiemu pisarzowi.
Podziękowania kierujemy w stronę również Zespołów za tak piękne stroje i wymowny repertuar, jak też w stronę aktorów ” Lalki „, oraz ” Kartek z podróży do Lublina.”
Za wszelkie niedociągnięcia przepraszamy.
Organizatorzy