19 grudnia 2024

Zamość: Otwarcie „Spotkań z historią”

Rozpoczął się 3. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”. W Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” widzowie obejrzeli 14 filmów dokumentalnych i reportaży.

Reklamy


W spotkaniach z publicznością wzięli udział twórcy filmowi: Krzysztof Magowski, Witold Będkowski  (Sen o Warszewie), Małgorzata Walczak (Jaster – tajemnica Hela), Adam Sikorski (Jeżeli zapomnimy o nich …), Maciej Wojciechowski (Sieroty Wołynia – córki Zamościa).

W samo południe młodzież oraz pasjonaci historii uczestniczyli w warsztatach historycznych „Było, nie minęło…”, które poprowadził Adam Sikorski.

Reklamy

Wyjątkowym pokazem konkursowym był film Sieroty Wołynia – córki Zamościa. To historia trzech dziewczynek pochodzących z Wołynia, które w czasie II wojny światowej zostały osierocone w wyniku ludobójczych działań UPA. Pod koniec wojny przyjęto je do sierocińca w Zamościu. Tu dorastały, tu założyły rodziny i tu mieszkają, ale ich życie zostało na zawsze naznaczone tragicznym piętnem mordów na Wołyniu. W projekcji oraz spotkaniu uczestniczyły bohaterki filmu oraz reżyser Maciej Wojciechowski.

Festiwal został oficjalnie zainaugurowany na Rynku Wielki w Zamościu.  Podczas otwarcia wręczono nagrody konkursu fotograficznego Historia mojej małej ojczyzny. Laureatką pierwszej nagrody   została Ewelina Magdziak za zestaw prac pt. Malinówka, druga nagroda powędrowała do Anety Skóry za zdjęcia pt. Kulturalny Zamość, trzecia do Joanny Zaremby za fotografię Pomnik w Stanisławce.  Otwarcie festiwalu uświetniła projekcja filmu Michała Bielawskiego Mundial. Gra o wszystko oraz spotkanie z reżyserem.

Reklamy

„Spotkania z historią” to również liczne wydarzenia towarzyszące. W Książnicy Zamojskiej odbyło się spotkanie z Ewa Koper, autorką książek historycznych  oraz wystawy Każda ofiara ma swoje imię. W kluboksięgarni Szkoła życia trwa kiermasz książki historycznej a w Galerii Stylowy można obejrzeć pokonkursową wystawę  fotografii Historia mojej małej ojczyzny.

Festiwal potrwa do 15 sierpnia. Przed publicznością łącznie jeszcze ponad czterdzieści pokazów filmowych, specjalny seans dla niewidomych, spotkania z twórcami oraz wydarzenia towarzyszące.  Program festiwalu: www.zamoscfilmfestiwal.pl

Na wszystkie wydarzenia festiwalu wstęp wolny. Na projekcje filmowe w CKF Stylowy obowiązuje odbiór bezpłatnych wejściówek w dniu pokazu w kasach kina.