16 września 2024

33. Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024

Od 26 lipca do 11 sierpnia 2024 r. w Paryżu odbyły się przy masowej ilości i żyjących wydarzeniami kibiców na nadzwyczaj wysokim poziomie sportowym XXXIII Igrzyska Olimpijskie. Rozegranych zostało 329 konkurencji w 32 dyscyplinach. Udział w rywalizacji o medale wzięło 10 500 sportowców. Do stolicy Francji z Polski udało się 213 sportowców (113 kobiet i 100 mężczyzn), którzy zdobyli 10 medali, w tym jeden złoty.

Udział sportowców z Zamojszczyzny

W kadrze Polski na igrzyska znajdowała się podopieczna trenera Andrzeja Gdańskiego, sprinterka Monika Romaszko z Agrosu Zamość, która była przewidziana do sztafety 4 x 100 m. Niestety, nie wystartowała w biegu eliminacyjnym, a jej koleżanki, które pobiegły zajęły piątą lokatę w serii a ich czas (42,86) nie pozwolił na awans do finału.

Paweł Fajdek, który w latach 2008 – 2020 reprezentował Agros Zamość (obecnie OŚ AZS Poznań) w finale rzutu młotem zajął 5 miejsce wynikiem 78.80 m (1. Ethan Katzberg z Kanady – 84.12 m).

Artur Brzozowski, który w  latach 2002 – 2009 był zawodnikiem Znicza Biłgoraj (trener Stanisław Bąk), obecnie Stal Stalowa Wola) w chodzie sportowym na dystansie 20 km finiszował na 27 pozycji w czasie 1.222:11 godz. (1. Brian Pintado z Ekwadoru – 1.18:55).

Angelika Mach w latach szkolnych trenowała pod kierunkiem trenera Mieczysława Jamroza w Zniczu Biłgoraj (obecnie AZS UMCS Lublin) w biegu maratońskim zajęła 64 pozycję uzyskując czas 2.37:56 godz. (1. Sifan Hassan, Etiopka w barwach Holandii z rekordem olimpijskim 2.22:55 godz.).

Z igrzysk w Paryżu reprezentacja Polski przywiozła dziesięć medali: 1 złoty, 4 srebrne i 5 brązowych (w Tokio 2020/21 było 14 medali, w tym cztery złote).

Rewelacyjnie w igrzyskach spisały się Lublinianki –  Aleksandra Mirosław we wspinaczce na czas odebrała złoty medal poparty rekordem świata i Julia Szeremeta w boksie w kategorii 57 kg wywalczyła medal srebrny.

Polskie medale na Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024

Złoty

Aleksandra Mirosław – wspinaczka sportowa na czas

Srebrne:

Klaudia Zwolińska – kajakarstwo slalomowe (K1)

Polska – siatkówka (turniej mężczyzn): Bartosz Kurek, Wilfredo Leon (obecnie klub Bogdanka LUK Lublin),, Jakub Kochanowski, Marcin Janusz, Tomasz Fornal, Norbert Huber ,Paweł Zatorski (libero), Kamil Semeniuk, Grzegorz Łomacz, Łukasz Kaczmarek, Aleksander Śliwka, Bartłomiej Bołądź.

Julia Szeremeta – boks (kategoria wagowa 57 kg)

Daria Pikulik – kolarstwo torowe (kategoria omnium)

Brązowe:

Renata Knapik-Miazga, Aleksandra Jarecka, Martyna Swatowska-Wenglarczyk i Alicja Klasik – szermierka (szpada drużynowo)

Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański – wioślarstwo (czwórka podwójna)

Iga Świątek – tenis (gra pojedyncza)

Aleksandra Kałucka – wspinaczka sportowa na czas

Natalia Kaczmarek – lekkoatletyka (400 metrów)

Klasyfikacja medalowa

Klasyfikację medalową rzutem na taśmę wygrali Amerykanie. To efekt zwycięstwa koszykarek USA w finale z Francuzkami. W Paryżu Stany Zjednoczone zdobyły łącznie 126 medali, w tym 40 złotych, 44 srebrnych i 42 brązowe.

Drugie miejsce zajęły Chiny, które wprawdzie również wywalczyły 40 złotych krążków, ale „tylko” 27 srebrnych i 24 brązowych. Trzecia lokata dla Japonii (20 złotych, 12 srebrnych i 13 brązowych krążków).

Polska zajęła 42. lokatę z dorobkiem jednego złotego, czterech srebrnych i pięciu brązowych krążków.