22 grudnia 2024

Z historii sportu… (cz. 84)

W Tygodniku Zamojskim publikuję wydarzenia sportowe z różnych dyscyplin sportowych na przestrzeni lat z obszaru objętego kolportażem gazety, w tym z Hrubieszowa, czy jego powiatu. Poniżej przedstawiam 84 odcinek a w Tygodniku niedługo będzie nr 111. Liczę, że i czytelników LubieHrubie te sportowe wydarzenia sprzed lat zainteresują, przypomną…

Reklamy

1916 – urodził się Wincenty Kitka. Od chwili powstania klubu zawodnik Hetmana Zamość. W trakcie służby wojskowej był czołowym piłkarzem w najlepszym zespole ligi województwa lubelskiego Unii Lublin w 1938 i 1939 roku. Po Kampanii Wrześniowej internowany, w tym występował w węgierskim klubie. Po wojnie wrócił do Zamościa i grał w Sparcie do 1953 r. Następnie trenował Unię Zamość.  Miał dwóch braci piłkarzy Teodora i Bolesława, którzy również na wysokim poziomie występowali w zamojskich klubach. Zmarł w 1982 roku.

1947 – do najlepszych w tenisie ziemnym w Biłgoraju zaliczali się: Kasin, Buliński i Zarzycki. Występowali w turniejach m.in. w Lublinie, Zamościu i Biłgoraju.

Reklamy

1953 – 10 maja w Hrubieszowie rozegrano wyścigi kolarskie na dwóch dystansach w ramach ZMP-owskich Kolarskich Rajdów Pokoju z okazji VI Międzynarodowego Wyścigu Pokoju Praha – Berlin – Warszawa. Najlepsi, 12 km: 1. Janusz Mystowski, 20 km 1. Ryszard Cyganowski, 2. Mieczysław Słotwiński, 3. Józef Kiryczuk (wszyscy Ogniwo Hrubieszów). 

Zobacz: Z historii sportu… (cz. 81)

Reklamy

1975 – na piątych miejscach uplasowali się podczas lekkoatletycznych Mistrzostw Polski Juniorów w Warszawie reprezentanci LKS Unii Hrubieszów: Łucja Watras (3000 m – 9:56,4, trener Andrzej Kulczyński), Danuta Mariola Zawadzka (skok dal – 5.70, trener Marek Kitliński) i Marek Klinszport (dziesięciobój – 6.416 pkt., trener Krzysztof Szychowsk)i. Sztafeta 4×100 m dziewcząt w składzie Mariola Zawadzka, Małgorzata Raczyńska, Anna Szczepańska, Jolanta Pańczyk mając szansę na medal konkurencji nie ukończyły. 

1983 – 19 kwietnia w Aeroklubie Ziemi Zamojskiej odbyło się II Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze podczas którego wybrano władze aeroklubu. Prezesem został Eugeniusz Cybulski, a jego zastępcami, Jan Piskorski i Jan Jastrzębski, sekretarzem Bogdan Pryz, a skarbnikiem Zdzisław Zygarlicki. Na członków Zarządu wybrano: Zygmunta Olejniczaka, Zofię Piłat, Antoniego Starmacha, Romana Zawrotniaka, Jana Michniaka, Mariana Zacharczuka, Franciszka Malickiego, Tadeusza Mazura i Jerzego Rachwała.

1993 – 10 października na trasie atestowanej (20 km) Hrubieszów – Teptiuków – Strzyżów (była lotna premia) – Hrebenne – Horodło rywalizowali uczestnicy III Biegu Pamięci Unii Horodelskiej. Wśród kobiet wygrała Dorota Gruca z Agrosu Zamość w czasie 1.17:02 godz., 2. Barbara Pudło – Klepka (Flis Leszkowice), 3. Małgorzata Muzyczuk, 4. Maria Głowacz (obie Unia Hrubieszów), 6. Ilona Antoniuk (LO Horodło), w mężczyzn: 1. Stanisław Marzec (Cisy Nałęczów – 1.04:12), 2. Andrzej Ulidowski (Unia Hrubieszów), 5. Piotr Kitliński (Hrubieszów), 7. Mirosław Karczmarczyk (Znicz Biłgoraj), 9. Władysław Łukiewicz (LO Horodło).

Czytaj: Z historii sportu… (cz. 82)

1996 – II liga: Hetman – Motor 3:0. Hetman: Łukiewicz – Łyś, Wawryk, Zagrodniczek (Pidek), Serecun, Cios, Plizga, Kulik, Płoszaj (Turkowski), Kopeć, Szajkowski (Czarniecki). Trenerem Hetmana był Zbigniew Bartnik, były trener Motoru. Od początku spotkania zdecydowaną przewagę osiągnęli gospodarze, którzy często atakowali bramkę najlepszego zawodnika gości Opolskiego. Znakomitą partię rozgrywał wszędobylski Pliżga, po akcjach, którego tylko nieskuteczność napastników uchroniła Motor od klęski. Pierwszego gola w 64 min. zdobył oczywiście „Mały”, który strzałem głową otworzył bramkowe konto w tym meczu. W 77 min. w podobny sposób prowadzenie podwyższył Cios, a pięć minut później wynik na 3:0 ustalił Andrzej Pidek…

2007 – Po 2 latach nauczania od podstaw i doskonalenia pływania zawodnicy i zawodniczki RWKS Sparta Biłgoraj po raz pierwszy zmierzyli się z innymi pływakami i pływaczkami w zawodach o „Laur Lubelskiego Koziołka”. Jak na pierwszy raz występ ośmiu zawodników i siedmiu zawodniczek należy zaliczyć do udanych m.in. piąte miejsce zajął Maciej Płaszko (8 lat) na dystansie 50 m stylem grzbietowym w czasie 52,56 sek. i ósme Paulina Więcaszek (9 lat, 50 m styl dowolny – 45,95).

Zobacz też:

Z historii sportu… (cz. 83)

Zerknij na Instagram →


Opracował – Marek Ambroży Kitliński, foto – z folderu biegu