18 stycznia 2025

Z historii sportu… (cz. 89)

W Tygodniku Zamojskim publikuję wydarzenia sportowe z różnych dyscyplin sportowych na przestrzeni lat z obszaru objętego kolportażem gazety, w tym z Hrubieszowa, czy jego powiatu. Poniżej przedstawiam 89 odcinek, a w obecnym TZ można zapoznać się z częścią nr 116. Liczę, że i czytelników LubieHrubie te sportowe wydarzenia sprzed lat zainteresują, przypomną…

Reklamy

1910 – w Szumsku na Wołyniu (ZSRR) urodził się Jan Korczak. Pracę w Hrubieszowie  rozpoczął od 1944 r. jako Kierownik Referatu Rolnictwa i Geodezji. Wychowawca i nauczyciel muzyki w Młodzieżowym Domu Kultury w Hrubieszowie. Działacz sportowy (także prezes) w hrubieszowskich klubach: Grom, Związkowiec, Ogniwo, Sparta do Unii. Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Stadionu Sportowego w Hrubieszowie od 1948 – 1956. Jego synowie reprezentowali hrubieszowski sport w piłce nożnej, modelarstwie i lekkiej atletyce. Mężczyzna wysmukły, w siwym kapeluszu, z krótkim podciętym wąsikiem, parasolka w ręku, starannie ubrany i uśmiech na ustach. Pasja – wędkarstwo. Zmarł w Hrubieszowie 25 X 1994 r.

1932 – Powiatowy Komitet Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego w Zamościu zorganizował zawody w narciarstwie biegowym. Na poszczególnych dystansach zwyciężyli: Jan Urbański (18 km), Ryszard Łysakowski (12 km) i Zbigniew Rylski (5 km).

Reklamy

1948 – Rozegrano turniej piłki siatkowej mężczyzn o mistrzostwo powiatu hrubieszowskiego, kolejność na podium: 1. AKS Grom Hrubieszów, 2. Klub Fabryczny Strzyżów, 3. WKS Hrubieszów. Wyróżniający się siatkarze: Bednarowicz Jerzy, Domecjusz Kołaczek, Szeffer Jerzy, Czerkas Jerzy, Czerkas Zdzisław, Tur Józef.  

Czytaj: Z historii sportu… (cz. 88)

Reklamy

1956 – Okręgowy Związek Narciarski w Lublinie zorganizował po raz pierwszy w Tomaszowie Lubelskim Wojewódzkie Mistrzostwa Narciarskie. Rywalizowało 118 zawodników a drużynowo miejscowi zajęli II miejsce. Indywidualnymi zwycięzcami na poszczególnych dystansach byli: Jerzy Szołomiak, Zofia Szołomiak na dystansie 3 km, Jerzy Szołomiak /syn/ II miejsce na 3 km, Jerzy Jabłoński II m na dystansie 5 km, Edward Papuga V m na dystansie 10 km, Janusz Piwowarski I miejsce na dystansie 2915 m.

1965 – W Brześciu (ZSRR) w obecności 8 tys. widzów został rozegrany mecz piłkarski między tutejszym Spartakiem a reprezentacją okręgu lubelskiego zakończony wynikiem 1:1 (0:1), bramka Grudziński. W reprezentacji m.in. wystąpili piłkarze zamojscy: Kostaniak, Styczyński  i Gajdek.

1975 – Pod kierunkiem zawodnika, jednocześnie trenera Jana Buczaka z Hrubieszowa rozpoczęła w Krysztale Werbkowice działalność sekcja kolarska. Członkowie klubu zaczęli odnosić sukcesy w lokalnych zawodach. Po reformie administracyjnej kraju, zawodnicy przeszli do klubu wojewódzkiego, jakim stał się KS Agros Zamość. Wyróżniali się: Krzysztof Cegiełko, Tadeusz Kozak, Jan Serafin, Stefan i Janusz Mielech, Grzegorz Karpik. Trenerem w Agrosie był Zbigniew Makara.

Zobacz: Z historii sportu… (cz. 87)

1985 – Pięciu zawodników z ZSMR w Hrubieszowie zakwalifikowało się na Ogólnopolskie Igrzyska Szkół Rolniczych w podnoszeniu ciężarów do Białegostoku, gdzie największy sukces odniósł Leszek Tarnawski zajmując II miejsce w kat. 52 kg wynikiem  145 kg w dwuboju, był to pierwszy medal dla sekcji podnoszenia ciężarów LKS Unia w Hrubieszowie na zawodach ogólnopolskich. W mistrzostwach Polski LZS rozegranych w Biłgoraju III miejsce zajął w kat. 52 kg Świątkowski Adam. Treningi prowadził Henryk Lebiedowicz.

1995 – SKS „Energetyk” Biłgoraj, działając przy Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych i RCEZ, zanotował sukcesy głównie w piłce ręcznej i lekkiej atletyce. Zajęcia prowadził urodzony w Szczebrzeszynie współzałożyciel, prezes  i wiceprezes Międzyszkolnego Klubu Sportowego w Biłgoraju mgr Andrzej Danilewicz. Współpracował z nauczycielami wf Eugeniuszem Sołtysiakiem i Leszkiem Ludwikiem. Pomysłodawca i współorganizator międzynarodowych i ogólnopolskich turniejów w piłce ręcznej w Biłgoraju. MKS zajmował czołowe lokaty w lidze młodzików i juniorów. Trzykrotnie z drużyną rywalizował w finałach Mistrzostw Polski. Zmarł 2 stycznia 2020 r. w wieku 76 lat. Do czołowych jego wychowanków należał m.in. Zenon Łój. Za działalność sportową został odznaczony Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Diamentową Odznaką Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

2006 – W Ostrowcu Świętokrzyskim juniorzy starsi Tomasovii z Tomaszowa Lubelskiego pod wodzą trenera Stanisława Pryciuka wywalczyli wicemistrzostwo Polski (1. Gwarek Zabrze, 3. Stal Mielec). Wyniki finałowe Tomasovii z: Piast Białystok (3:3), Stal Mielec (2:0), Gwarek Zabrze (0:2).  W meczach wystąpili: Łukasz Wawrzusiszyn, Marcin Kordas, Piotr Joniec, Rafał Myszkowski, Mateusz Bojarczuk, Tomasz Ciecko, Łukasz Chwała, Norbert Raczkiewicz, Michał Mazurek, Karol Wagner, Piotr Gozdek, Przemysław Wawryca, Sebastian Głaz, Piotr Zajączkowski, Piotr Wójtowicz, Marcin Suraj, Damian Rój. Od tamtego czasu żaden zespół z Lubelszczyzny nie zbliżył się nawet do takiego osiągnięcia.

2010 – Wyniki 27. Plebiscytu na 10 Najlepszych i Najpopularniejszych Sportowców oraz 5 Trenerów na Zamojszczyźnie. Kolejność – Sportowcy: 1. Aleksandra Jakubczak – Agros Zamość, lekkoatletyka, 2. Magdalena Mazur – Agros, sumo, 3. Anna Jakubczak/Pawelec – Agros, lekkoatletyka, 4. Anna Zgnilec – Zamojski Klub Karate Kyokushin, 5. Marzena Karpińska – Znicz Biłgoraj, podnoszenie ciężarów, 6. Maja Hojda – Unia Hrubieszów, lekkoatletyka, 7. Szymon Rajtak Agros Zamość, lekkoatletyka, 8. Michał Brzuś – Orka Zamość, pływanie, 9. Arleta Podolak-  UKJ Legion Zamość, judo, 10. Paula Słoneczka – Tomasovia, siatkówka. Trenerzy: 1. Krzysztof Policha – Zamojski Klub Karate Kyokushin, 2. Marcin Nagórek – Agros Zamość, lekkoatletyka, 3. Andrzej Gdański Agros, lekkoatletyka, 4. Daniel Chwastek – Pogoń Czartowczyk, sumo, 5. Adam Swatek – LMKS Krasnystaw, zapasy

Zobacz też:

Hrubieszów: Spotkanie po 20 latach!

Zerknij na Instagram →


Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com


Wyszukał i opracował – Marek Ambroży Kitliński, fot. archiwum  Jana Korczaka i Leszka Tarnawskiego