Małym dzieciom powtarza się jak mantrę „ucz się, ucz”! Pierwsze lekcje języka odbywają się już w żłobkach i przedszkolach. Im starsze dziecko, tym więcej godzin nauki tygodniowo. W liceum obowiązkowa jest już nauka dwóch języków. Wszystko świetnie, ale po co? Warto sobie przypomnieć, dlaczego uczymy się języków. I może – bez względu na wiek – znów wrócić do nauki?
1. Nauka języków rozwija twój mózg
Udowodnili to naukowcy z Toronto i Kanady. W czasie badań okazało się, że osoby, które płynnie mówią w obcym języku, są bardziej kreatywne i lepiej sobie radzą z problemami. W innych badaniach udowodniono, że nauka języków wpływa na niektóre obszary mózgu. Są one bardziej rozwinięte niż u osób, które nie uczą się języków.
2. Lepiej podejmujesz decyzje
Okazuje się, że lekcje języka to także lekcje życia! Według naukowców z Chicago i ich badań, mówienie w drugim języku wpływa na to, jakie decyzje podejmujemy. Ci, którzy uczą się języków, rzadziej dokonują złych wyborów, także finansowych.
3. Otwierasz się na świat
Człowiek, który nie zna języków, jest jak rybka w akwarium. Świat, który widzi za szybą jest ograniczony i zniekształcony. Znajomość języka pozwala na lekturę wiadomości zza granicy, łatwiejsze podróżowanie, poznawanie nowych ludzi. Świat jest ogromny i fascynujący!
4. Twoje CV lepiej wygląda
Znajomość języka obcego, a najlepiej kilku, to dziś podstawowe wymaganie w przypadku większości ofert pracy. Im sprawniej posługujesz się danym językiem, tym lepiej! A może nauka nowego języka otworzyłaby przed tobą nowe możliwości? Nie czekaj, zapisz się na kurs już dziś! Twój pracodawca doceni inwestycję we własny rozwój i może nawet nagrodzi cię podwyżką, jeśli twoje umiejętności przełożą się na twoją pracę?
5. Lepiej znasz… język polski!
Udowodniono, że osoby, które uczą się języka obcego, mają też większą świadomość własnego języka. Ogólne umiejętności językowe przekładają się na wiele sfer, np. na czytanie, słuchanie czy zapamiętywanie. Większa świadomość budowy języka, zasad, pojęć to także kapitał, który procentuje i to częściej, niż ci się wydaje!
6. Zyskujesz nowe znajomości
Każdy kurs języka, to nowa grupa ludzi, z których ktoś może zostać twoim najlepszym przyjacielem. Wspólne rozmowy, zabawy, nauka zbliżają ludzi. Rozmawiając w obcym języku możecie się dowiedzieć o sobie o wiele więcej niż ucinając krótkie pogawędki z kolegami w pracy. Dlatego warto, naprawdę warto uczyć się języków zwłaszcza w dorosłym wieku, kiedy nawiązywanie nowych znajomości nie jest już takie proste.
7. Skąd wziąć na to wszystko pieniądze?
Decyzja podjęta, będziesz uczyć się języka! Brawo! Co dalej? Wiele możesz zrobić samodzielnie, korzystając z książek i darmowych narzędzi dostępnych w internecie. Niestety, nic nie zastąpi kontaktu z ludźmi i z native speakerem. Poza tym samodzielna nauka często jest trudna, bo wymaga dużej ilości samozaparcia. Dlatego zdecydowanie warto zapisać się na profesjonalny kurs językowy. To dobra inwestycja, która się zwróci. Certyfikat, który dostaniesz po zakończeniu kursu też będzie mieć wartość dla potencjalnych pracodawców. Jeśli jednorazowo zapisanie się do szkoły językowej to dla ciebie zbyt duży wydatek, zapytaj czy szkoła językowa umożliwia płatność w ratach. Jeśli wolisz płacić za zajęcia raz w miesiącu, rozwiązaniem dla ciebie może być pożyczka gotówkowa. Pozwala rozłożyć płatność na dogodne raty i spłacanie ich w wybranym przez ciebie terminie. Pożyczka gotówkowa np. w BZ WBK jest łatwa do uzyskania bez większych formalności, choć będzie się wiązała z koniecznością spłacenia nieco wyższej kwoty. Udziela jej bank, więc instytucja wiarygodna, dlatego nie trzeba się jej obawiać. Pożyczka gotówkowa wzięta na rozsądny cel, terminowo spłacana, może przynieść wiele dodatkowych korzyści, zwłaszcza jeśli przeznaczysz ją naukę języka!
fot. mat. sponsora